Polsce przysługują reparacje ze strony Niemiec? Jest ekspertyza Biura Analiz Sejmowych
Polsce przysługują roszczenia odszkodowawcze ze strony Niemiec w związku z II wojną światową - stwierdziło Biuro Analiz Sejmowych. Na stronach Sejmu opublikowano ekspertyzę prawną przygotowaną na wniosek posła PiS Arkadiusza Mularczyka.
2017-09-11, 17:29
Posłuchaj
W dokumencie przyjęto tezę, że w czasie II wojny światowej Polska poniosła największe straty osobowe i materialne ze wszystkich państw europejskich w stosunku do całkowitej liczby ludności i majątku narodowego.
Straty te - jak stwierdzono - "nie wynikały tylko z działań wojennych, ale przede wszystkim z niemieckiej polityki okupacyjnej, w szczególności celowej i zorganizowanej eksterminacji ludności na okupowanych terenach państwa polskiego, a także z intensywnej eksploatacji społeczeństwa polskiego, w tym pracy przymusowej oraz celowego niszczenia mienia".
Konwencja haska
Uznano w tezach również, że twierdzenie jakoby roszczenia wygasły lub uległy przedawnieniu, jest nieuzasadnione. O tym, że Niemcy powinny zrekompensować Polsce szkody związane z okresem II wojny światowej, zdaniem Biura Analiz Sejmowych świadczą: treść IV konwencji haskiej z 1907 r., ustalenia konferencji poczdamskiej oraz postępowanie Niemiec w stosunku do innych państw poszkodowanych w trakcie drugiej wojny światowej, polegające na zawieraniu z nimi umów i wypłacie odszkodowań.
"Polska i polscy obywatele otrzymali świadczenia pieniężne od Niemiec nie tylko niewspółmierne do poniesionych szkód, ale zdecydowanie niższe niż odszkodowania wypłacone przez RFN innym państwom i ich obywatelom" - zauważono w dokumencie.
REKLAMA
W ekspertyzie poruszono też kwestię oświadczenia rządu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z sierpnia 1953 r., w sprawie decyzji rządu ZSRR dotyczącej Niemiec. Zgodnie z jego treścią rząd PRL powziął decyzję o zrzeczeniu się z dniem 1 stycznia 1954 r. spłaty odszkodowań na rzecz Polski. W prawnej analizie podnoszone jest jednak wiele wątpliwości związanych z oświadczeniem. Stanowią one podstawę do - jak to określono "wysuwania wniosków o nieważności zrzeczenia się przez PRL reparacji wojennych".
dcz
REKLAMA