Beata Szydło: Polska oczekuje kompromisu ws. pracowników delegowanych
Projekt dyrektywy UE o pracownikach delegowanych był jednym z tematów rozmowy premier Beaty Szydło z premierem Estonii Juriem Ratasem we wtorek w Warszawie. Szefowa polskiego rządu po spotkaniu podkreśliła, że w tej kwestii Polska oczekuje rozwiązań, które będą kompromisowe.
2017-09-19, 10:38
Posłuchaj
- Przedstawiłam panu premierowi Ratasowi punkt widzenia, który reprezentuje polski rząd. Oczekujemy kompromisu. Polska zrobi wszystko, żeby tak się stało. Taka jest wola prezydencji, by ten kompromis został wypracowany - zaznaczyła Beata Szydło nawiązując do sprawowanego obecnie przez Estonię przewodnictwa w Radzie UE.
Premier podkreśliła, że obecne propozycje nie są dla Polski do przyjęcia. - My proponujemy kompromisowe rozwiązania i oczekujemy, że dyskusja na temat tego kompromisu będzie podjęta - powiedziała premier.
- My chcielibyśmy wypracowywać zrównoważone rozwiązania oraz oczywiście kompromisy. Nie będziemy w stanie korzystać z owoców współpracy europejskiej bez solidarności stojąc ramię w ramię i udzielając sobie pomocy w potrzebie - oświadczył z kolei premier Estonii Juri Ratas.
REKLAMA
Dodał, że "nie powinniśmy zapominać o naszych wspólnych wartościach i podstawowych zasadach, takich jak praworządność"
Szef estońskiego rządu podkreślił, że obustronne relacje Polski i Estonii są bardzo silne, "łączą nas silne więzi gospodarcze".
Projekt dyrektywy UE
W 2016 r. Komisja Europejska przedstawiła propozycję nowelizacji dyrektywy z 1996 r. w sprawie delegowania pracowników w UE. Najważniejszą proponowaną zmianą jest wprowadzenie zasady równej płacy za tę samą pracę w tym samym miejscu. Oznacza to, że pracownik wysłany przez pracodawcę tymczasowo do pracy w innym kraju UE miałby zarabiać tyle, co pracownik lokalny za tę samą pracę.
Przeciwnikami wprowadzania zmian do dyrektywy są, obok Polski, niektóre inne państwa Europy Środkowej i Wschodniej. Z kolei prezydent Francji, i wielu innych polityków na Zachodzie, obecne rozwiązanie, zgodnie z którym firma płaci składki na świadczenia społeczne od delegowanych pracowników według stawek kraju pochodzenia nazywa "dumpingiem socjalnym".
REKLAMA
Współpraca Polski z państwami bałtyckimi
Beata Szydło relacjonowała, że podczas spotkania z premierem Estonii poruszone zostały również tematy wspólnych, ważnych dla regionu spraw związanych z bezpieczeństwem. - Wymieniliśmy swoje uwagi na temat ćwiczeń Zapad-2017, rozmawialiśmy na temat zagrożeń, związanych z cyberbezpieczeństwem, rozmawialiśmy na temat tego, co dzieje się w tej chwili za naszą wschodnią granicą, co dzieje się w regionie Bałtyku - mówiła szefowa rządu.
- Zgodziliśmy się co do tego, że współpraca Polski i państw bałtyckich musi być bardzo silna. Mamy swoje interesy, ale mamy przede wszystkim najważniejszy interes, jakim jest bezpieczeństwo regionu - zaznaczyła Szydło. - Chcemy współpracować, ustaliliśmy, że format Polska - państwa bałtyckie jest ważnym formatem i chcemy kontynuować współpracę w ramach tego projektu - dodała.
Premier Ratas po spotkaniu powiedział natomiast, "że "Polska regularnie uczestniczy w patrolowych misjach NATO Air Policing". - Doceniamy wspólne inicjatywy podnoszenia wydatków na obronność powyżej 2 proc. PKB - dodał.
Szlaki komunikacyjne w regionie
Jak mówiła Beata Szydło, politycy rozmawiali też o kwestiach infrastrukturalnych, m.in. o szlakach komunikacyjnych w regionie, tj. Rail Baltica.
REKLAMA
- Ustaliliśmy, że dla naszych wzajemnych relacji tego typu spotkania, wymiana opinii i bieżąca rozmowa jest bardzo istotna i będziemy to kontynuować - zapowiedziała Beata Szydło. - Dla Polski Estonia jest bardzo ważnym partnerem - podkreśliła.
Estonia stawia na cyfryzację
Odnosząc się do jednego z filarów estońskiej prezydencji, tj. cyfryzacji i cyberbezpieczeństwa premier Estonii podkreślił, że społeczeństwo cyfrowe to jeden z priorytetów nie tylko UE i Estonii, ale całego świata. Jak zaznaczył, Estonia jest obecnie jednym z liderów w tej dziedzinie. - Państwo powinno być otwarte i przejrzyste, a także zdobywać zaufanie obywateli, dając przykład i tworząc system prawny, który wspiera innowacyjność - przekonywał.
- Musimy również uwzględniać kwestie bezpieczeństwa oraz ochronę prywatności użytkowników - dodał Ratas.
Jak podkreślił, zarówno Polska, jak i Estonia, podzielają wizję "Europy cyfrowej", która będzie jednym z tematów szczytu cyfrowego w Tallinnie 28 września.
REKLAMA
- Premier przedstawił propozycję przebiegu szczytu. Ja przypomnę, że Polska była inicjatorem rozmowy na temat rynku cyfrowego, na temat agendy cyfrowej UE - zaznaczyła premier Szydło.
Od lipca 2017 r., po raz pierwszy w historii, Estonia sprawuje prezydencję w Radzie UE. Priorytetami obecnej prezydencji są: otwarta i innowacyjna gospodarka europejska, bezpieczna i chroniona Europa, Europa cyfrowa i swobodny przepływ danych oraz zintegrowana i zrównoważona Europa. Priorytetami, do których estońska prezydencja przywiązuje szczególną wagę, są agenda cyfrowa i Partnerstwo Wschodnie
pg
REKLAMA