Polska żywność bezpieczna i zdrowa. Dlatego chętnie po nią sięgamy
Jak wynika z badań "Patriotyzm konsumencki Polaków" firmy Open Research, większość z nas podczas zakupów chce wspierać rodzime marki, wydając pieniądze na właśnie ich wyroby. Polskie pochodzenie najczęściej zachęca do kupowania żywności. A ta jest nie tylko bezpieczna, ale też dobra jakościowo.
2017-09-25, 12:34
Posłuchaj
Dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner powiedział w Polskim Radiu 24, że choć ludowe porzekadło mówi, że dumą się nie najemy, to właśnie z polskiej żywności możemy być dumni, i to przynajmniej z kilku powodów. - Po pierwsze, w ciągu tych 25 lat udało nam się bardzo mocno zainwestować zarówno w jakość jak i bezpieczeństwo żywności bez utraty tego smaku, który Polacy lubią. Utrzymaliśmy tradycyjny sznyt naszej żywności, ale zarazem potrafimy ją produkować w nowoczesny i bezpieczny sposób - podkreślił. Jak dodał, druga sprawa to fakt, że nadal polscy producenci są konkurencyjni cenowo.
Przemysł spożywczy lokomotywą gospodarczą
Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę, że przemysł spożywczy to potężna gałąź polskiej gospodarki, w której zatrudnionych jest prawie 400 tysięcy osób i która przyjmuje 70 procent wszystkich surowców rolnych. W sumie utrzymywać się z tej branży gospodarki mogą nawet dwa miliony osób w naszym kraju. Andrzej Gantner mówił, że przez ostatnie 25 lat Polacy przeszli pewną edukację ekonomiczną i wiedzą, że najważniejsze jest to, co zostaje tu w kraju - czyli żeby pieniądze zostawały w Polsce. Jak dodał, Polacy zdają sobie sprawę także ze znaczenia tego, by zagraniczni inwestorzy w Polsce produkowali żywność właśnie tu, na miejscu, a nie przenosili produkcji do sąsiednich państw.
W branży spożywczej są jednak potrzebne zmiany
I choć polska żywność podbija nie tylko krajowe stoły, ale także te na całym świecie, to branża wymaga zmian. Jedną z nich jest konsolidacja. Według Andrzeja Gantnera, to jedyny sposób na to, abyśmy wykreowali prawdziwe polskie marki, oparte na produktach regionalnych. - Musimy zmienić strukturę współpracy małych firm między sobą, a również strukturę produkcji rolnej - podkreślił. Chodzi o to, by także małe firmy były w stanie sprzedawać swoje produkty na całym świecie, a do tego potrzebne jest połączenie sił kilkunastu czy kilkudziesięciu przedsiębiorstw.
80 procent produktów żywnościowych w polskich sklepach zostało wyprodukowanych w naszym kraju.
PR24, Błażej Prośniewski, md
REKLAMA
REKLAMA