Rusza IX Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci
Tematyka festiwalu jest inspirowana dziejami walki o niepodległość w latach 1939-89.Oprócz konkursu głównego, festiwal to również projekt "Młodzi dla historii", koncerty, panele dyskusyjne oraz spotkania ze świadkami historii. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Polskie Radio.
2017-09-27, 10:36
Posłuchaj
Dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski o projekcie "Młodzi dla historii" (IAR)
Dodaj do playlisty
Do konkursu głównego o nagrodę Złotego Opornika zgłoszono w tym roku 30 filmów dokumentalnych. O statuetkę dla najlepszego dokumentu radiowego walczyć będzie 12 reportaży, w tym materiały dziennikarzy Polskiego Radia.
- Pierwszy dzień to przede wszystkim projekcje dzieł młodych twórców w ramach konkursu "Młodzi dla historii" - powiedział dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski. - Może się okazać, że ktoś namówiony przez kogoś, może zachęcony przez nauczyciela czy przez nas podczas warsztatów, przez przypadek robi ten film. Ale jak się okaże, że to dla niego wielka przygoda (...) może złoży papiery do jakiejś szkoły filmowej, zainspiruje swoją mamę, babcię do spisania rodzinnej historii. I to już jest ważne - zaznaczył Arkadiusz Gołębiewski.
Sesje pitchingowe to publiczna prezentacja projektów filmów będących jeszcze w fazie przygotowań i poszukiwania środków na sfinansowanie produkcji. Twórcy wezmą udział w debacie "Nowoczesne sposoby finansowania produkcji filmów fabularnych i dokumentalnych". Arkadiusz Gołębiewski podkreślił, że festiwal pozwala też na pogłębione dyskusje o przenoszeniu bogactwa polskiej historii na język filmu. - Jeśli już opowiadamy o polskiej historii, to róbmy to tak, żeby to było dobrze i nie tylko docierało do grupki przekonanych osób, ale do tego szerokiego widza, a często zagranicznego - powiedział reżyser i dyrektor imprezy.
Tegoroczne motto Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci to "Wolna Polska w wolnym świecie" z manifestu Janusza Krupskiego. Jak zaznaczył Arkadiusz Gołębiewski, to hasło zwraca szczególną uwagę na to, co działo się w okresie komunizmu nie tylko w Polsce, ale i u naszych sąsiadów. Jednym z gości specjalnych będzie Maria Wittner, uczestniczka powstania węgierskiego 1956 roku, skazana na karę śmierci, zamienioną na dożywocie.
Podczas festiwalu zostaną również ogłoszone wyniki konkursu ministerstwa kultury na stworzenie scenariusza filmu fabularnego z zakresu historii Polski.
REKLAMA
Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu - oprócz gali otwarcia i zamknięcia - jest wolny. Projekcje i imprezy towarzyszące będą się odbywały przede wszystkim w Gdyńskim Centrum Filmowym, pobliskim Teatrze Muzycznym i na Placu Grunwaldzkim.
pp
REKLAMA