Polska spada w rankingu konkurencyjności
Konkurenci wyprzedają nasz kraj. Polska spada na 39. miejsce w tegorocznym globalnym rankingu konkurencyjności Światowego Forum Ekonomicznego (WEF).
2017-09-27, 13:31
Posłuchaj
Zgodnie z danymi „Globalnego raportu konkurencyjności” Polska spadła o trzy pozycje względem zeszłego roku, mimo wzrostu tzw. scoringu, czyli oceny punktowej. - Oznacza to, że inni biegli szybciej - ocenił dr Piotr Boguszewski z NBP, który koordynuje badanie WEF dla Polski.
Małe firmy mają trudniej
Zastrzegł, że obecne dane trudno porównywać z zeszłorocznymi, zmieniła się bowiem metodologia badań, np. włączono do nich mikrofirmy, które w Polsce wskazują na większą liczbę problemów niż firmy duże i średnie. Boguszewski wyjaśnił, że oceny najmniejszych firm obniżyły pozycję Polski. - Gdyby uznać, że wpływ zmian metodyki jest istotny, to właściwie nie powinno się mówić o spadku o trzy pozycje, tylko o 39. miejscu - powiedział.
- Oceny firm mikro są generalnie istotnie gorsze od ocen dużych firm, małych i średnich - uważa Boguszewski. Wskazał, że pewne procedury np. podatkowe dla takich firm mogą stanowić obiektywne problemy, podczas gdy dla dużych, które mogą zatrudniać doradców podatkowych - nie.
Zbyt dużo biurokracji
Wyjaśnił, że różnice w ocenach między mikrofirmami a pozostałymi dotyczą np. oceny standardów finansowych, zbyt dużych kosztów finansowania, sprawności procedur celnych, dostosowania produktów finansowych do oczekiwań, słabej ochrony przed monopolistami.
REKLAMA
Wśród najsilniejszych barier dla konkurencyjności polskiej gospodarki po raz kolejny wskazano na przepisy podatkowe (złożoność systemu), ale także na nadmierny fiskalizm, bariery prawa pracy, niestabilność polityki gospodarczej.
Pierwsze miejsce w najnowszym rankingu zajęła Szwajcaria, drugie - Stany Zjednoczone, a trzecie - Singapur.
„Globalny raport konkurencyjności” zawiera wyniki badań dot. konkurencyjności, które prowadzi corocznie Word Economic Forum.
REKLAMA
REKLAMA