W niemieckim wywiadzie służyli byli naziści
W szeregach zachodnioniemieckiego wywiadu do lat 70. zatrudnionych było co najmniej dwustu nazistów pracujących wcześniej w aparacie bezpieczeństwa Trzeciej Rzeszy. Taką informację podał dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung", powołując się na odtajnione archiwa.
2010-03-18, 11:45
Materiały pochodzą z wewnętrznego śledztwa przeprowadzonego przez Federalną Służbę Informacyjną, czyli wywiad RFN, w latach 60. Akta, do których dotarł frankfurcki dziennik, udostępniła Centrala Ścigania Zbrodni Narodowosocjalistycznych w Ludwigsburgu.
Wynika z nich, że w roku 1960 przynajmniej dwustu pracowników zachodnioniemieckiego wywiadu było współodpowiedzialnych za zbrodnie wojenne. W okresie Trzeciej Rzeszy byli funkcjonariuszami Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy, Gestapo i innych nazistowskich instytucji.
Po wojnie, jak pisze "Frankfurter Allgemeine", wielu z nich "po pobieżnej denazifikacji i wybieleniu życiorysów" zostało zatrudnionych w wywiadzie RFN. Federalna Służba Informacyjna wykorzystywała ich w działaniach szpiegowskich przeciwko Związkowi Radzieckiemu. Jak pisze niemiecki dziennik, najczęściej odbywało się to za wiedzą i przyzwoleniem Amerykanów. Dopiero po przeprowadzonym w połowie lat 60. śledztwie zwolniono agentów najbardziej obciążonych nazistowską przeszłością.
Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)
REKLAMA
REKLAMA