Spór o badania piersi. Więcej pożytku niż szkód
Naukowcy podkreślają, że badania przesiewowe piersi ocaliły wiele istnień, nawet jeśli w niektórych przypadkach raka zdiagnozowano błędnie - pomylono go z niezłośliwymi guzami.
2010-09-30, 09:57
W nowym studium na ten temat brytyjscy naukowcy obliczyli że na jeden "fałszywy alarm" przypadają dwa przypadki, w których mammografia ocaliła chorej życie.
Mammografy wykrywają groźne nowotwory ale także stosunkowo niegroźne guzki. Kobiety z fałszywą diagnozą raka nie tylko narażone są na stres, niektóre niepotrzebnie przechodzą wyniszczającą chemioterapię albo nawet leczenie chirurgiczne.
W związku z tym w Wielkiej Brytanii grupa 23 brytyjskich naukowców w lutym napisała specjalny list do rządu brytyjskiego, w którym ostrzegała przed niepożądanymi skutkami badań. Według nich nadgorliwość lekarzy ma powodować, że kobiety z łagodnym zmianami w piersi są bez potrzeby operowane.
Wcześniej British Medical Journal opublikował wynik badań, stwierdzających że na 2000 kobiet poddanych badaniu 10 poddano wyniszczającej terapii zupełnie niepotrzebnie.
Badanie ratuje życie
Autorzy nowego studium o profilaktyce raka piersi podkreślają jednak, że mimo ryzyka błędnej diagnozy badania przesiewowe są potrzebne i z całą pewnością przynoszą więcej pożytku niż szkód. Swoje wnioski opierają na badaniach 80 tysięcy kobiet. Według ich ustaleń na każdą kobietę z chorobą zdiagnozowaną błędnie przypadają dwie osoby, którym mammograf uratował życie.
W studium wykorzystano informacje dotyczące 80 tysięcy kobiet w wieku powyżej 50 lat z Wielkiej Brytanii i ze Szwecji. Porównano dane na temat zachorowań na raka przed i po wprowadzeniu badań przesiewowych. Według danych zebranych przez badaczy na 1000 kobiet, które poddały się badaniu u 5-6 udało się zapobiec śmierci. Dwie kobiety na tysiąc usłyszały, że wykształcił się u nich guzek, ale nie wiadomo było, czy jest to agresywna forma raka, która wymaga leczenia.
Badacze podkreślają, że według nowych badań ryzyko błędnego zdiagnozowania nowotworu u kobiet poddanych mammografii jest niższe niż wcześniej twierdzono.
Mammograf wykrywa potencjalnie groźne guzki wcześniej niż można je zobaczyć lub wyczuć. Z drugiej strony kobiety powinny zdawać sobie sprawę, że badania mogą u nich wykryć niezłośliwą postać raka.
Badania naukowców z Wolfson Institute of Preventive Medicine w Barts i London School of Medicine and Dentistry ukazały się w periodyku Journal of Medical Screening.
ag, BBC News
REKLAMA