Mija 5. rocznica śmierci papieża Jana Pawła II
Modlitwą Drogi Krzyżowej i papieskimi wspomnieniami uczczą warszawiacy piątą rocznicę śmierci Jana Pawła II. Główne uroczystości 2 kwietnia odbędą się wieczorem na Placu Zamkowym i Placu Piłsudskiego.
2010-04-02, 05:53
Jego pontyfikat wywarł ogromny wpływ na losy Kościoła i świata, a postawa papieża w obliczu cierpienia i choroby stała się źródłem nadziei dla milionów ludzi.
Wiadomość o śmierci Jana Pawła II podał uczestnikom czuwania na placu Świętego Piotra, arcybiskup Leonardo Sandri. Ogłosił, że o godzinie 21.37 "nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca".
W Polsce odejściu papieża towarzyszył dźwięk dzwonu Zygmunta na Wawelu. 16 października 1978 roku ogłosił wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, 2 kwietnia 2005 roku żegnał papieża Polaka.
Hołd zmarłemu papieżowi w bazylice Świętego Piotra złożyło ponad 3 miliony osób z całego świata. Na pogrzeb Jana Pawła II, który odbył się 8 kwietnia, przybyli prezydenci, premierzy, królowie i książęta oraz przywódcy religijni całego świata.
Mszy świętej koncelebrowanej przez kolegium kardynalskie i patriarchów katolickich Kościołów wschodnich, przewodniczył ówczesny dziekan kolegium, kardynał Joseph Ratzinger. Na placu Świętego Piotra zebrało się kilkaset tysięcy wiernych. W całym Rzymie przed ekranami rozstawionymi w wielu miejscach miasta, zgromadziło się kilka milionów ludzi. Wielu uczestników uroczystości miało ze sobą transparenty z napisem "Santo subito", czyli "Święty natychmiast".
Po zakończeniu nabożeństwa żałobnego, w asyście duchownych z najbliższego otoczenia, Jan Paweł II został pochowany w podziemiach bazyliki św. Piotra na Watykanie, w krypcie Jana XXIII, beatyfikowanego w 2000 roku.
REKLAMA
Warszawiacy wspominają
Modlitwą Drogi Krzyżowej i papieskimi wspomnieniami uczczą warszawiacy piątą rocznicę śmierci Jana Pawła II. Główne uroczystości 2 kwietnia odbędą się wieczorem na Placu Zamkowym i Placu Piłsudskiego.
O 20.00 sprzed Kościoła Świętej Anny w kierunku Placu Piłsudskiego wyruszy Centralna Droga Krzyżowa. Rozważania poszczególnych stacji Drogi będą opracowane na podstawie nauki papieża - Polaka.
Specjalnie na tę uroczystość z Watykanu przewieziono papieski krzyż, który będzie przewodniczył orszakowi wiernych. Jest to ten sam krzyż, który Ojciec Święty adorował w ostatni Wielki Piątek w swoim życiu. Wtedy z powodu choroby nie mógł uczestniczyć w głównych uroczystościach. Świadkowie tego zdarzenia w apartamentach papieskich wspominają, że mieli wrażenie, jakby nie papież dźwigał krzyż, ale krzyż dźwigał papieża.
Od 16.00 na Placu Piłsudskiego będą prezentowane wspomnienia o Janie Pawle II. Ostatnia, dwunasta stacja Centralnej Drogi Krzyżowej będzie miała miejsce na Placu Piłsudskiego tuż przed godziną śmierci papieża. O 21:37 na trąbce melodię "Ciszy" zagra przedstawiciel wojska. Tę melodię zagrano na Placu w momencie śmierci Jana Pawła II.
Wielki Piątek jest jedynym w roku dniem, kiedy w Kościele katolickim nie odprawiane są msze. W związku z tym msze święte w intencji beatyfikacji Jana Pawła II będą celebrowane 10 kwietnia.
rr, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)
REKLAMA