Szef MSZ: NATO powinno dostrzegać zagrożenia ze wszystkich kierunków

- NATO powinno funkcjonować w tzw. podejściu 360 stopni, czyli dostrzegać zagrożenia i wyzwania ze wszystkich kierunków - podkreślił szef MSZ Witold Waszczykowski po poniedziałkowym spotkaniu w Warszawie ministrów spraw zagranicznych państw Dziewiątki Bukaresztańskiej.

2017-10-09, 15:56

Szef MSZ: NATO powinno dostrzegać zagrożenia ze wszystkich kierunków
Minister spraw zagranicznych Rumunii Teodor Melescanu (z lewej) oraz minister spraw zagranicznych RP Witold Waszczykowski. Foto: PAP/Jacek Turczyk

Posłuchaj

Witold Waszczykowski poinformował, że jednym z tematów rozmów, były rosyjskie manewry Zapad-17, które odbyły się w ubiegłym miesiącu (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W skład formatu bukaresztańskiego wchodzą: Polska, Rumunia, Bułgaria, Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa i Estonia.

Waszczykowski poinformował, że podczas spotkania szefowie dyplomacji rozmawiali m.in. o tym, jak ocenić manewry Zapad-2017 i jakie wnioski powinno wyciągnąć z nich NATO.

- Sytuacja w naszym regionie jest niestabilna. M.in. ta niestabilność była spowodowana w ostatnich tygodniach przez wielkie manewry rosyjsko-białoruskie Zapad-2017 - powiedział minister.

- Rozmawialiśmy przy okazji tych manewrów o relacjach naszych państw, jak również NATO z Rosją. Potwierdziliśmy, że decyzje, jakie zapadły na warszawskim szczycie NATO w ubiegłym roku, w dalszym ciągu powinny być kontynuowane - oświadczył szef MSZ.

REKLAMA

Jak dodał polityka wobec Rosji powinna być prowadzona dwutorowo. - Z jednej strony prowadzić wysiłki na rzecz podniesienia naszej obronności, ale z drugiej strony prowadzić wysiłki na rzecz utrzymania i rozwijania dialogu z Rosją - tłumaczył.

Zdaniem Waszczykowskiego, NATO powinno funkcjonować "w tzw. podejściu 360 stopni, czyli dostrzegać zagrożenia i wyzwania ze wszystkich kierunków". Powinno także, jak dodał szef MSZ, zgodnie z decyzjami szczytu NATO w Warszawie, współpracować z UE, tak jak i UE powinna współpracować z NATO.

mr

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej