Przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL: naszym głównym postulatem jest zwiększenie nakładów na służbę zdrowia

Lekarze rezydenci po spotkaniu z premier Beatą Szydło poinformowali o wznowieniu zawieszonej w środę rano głodówki. Ich zdaniem negocjacje nie przyniosły przełomu. O proteście lekarzy rezydentów mówił w Polskim Radiu 24 Damian Patecki, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.

2017-10-12, 09:25

Przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL: naszym głównym postulatem jest zwiększenie nakładów na służbę zdrowia
Protest głodowy w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie. Warszawa, 10.10.2017. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Posłuchaj

12.10.2017 Damian Patecki: „Średnia wieku pielęgniarek i lekarzy wielu specjalizacji zbliża się do wieku emerytalnego”.
+
Dodaj do playlisty

Rezydenci domagają się wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

Według Damiana Pateckiego przyzwyczailiśmy się do kiepskiej służby zdrowia. - Problem służby zdrowia i naszego społeczeństwa to wyobrażenia o rzeczywistości. Zaakceptowaliśmy to, że musi być źle. Gdyby nam jako społeczeństwu zależało, to weryfikowaliśmy polityków z obietnic. Chcemy 6,8 proc. PKB na ochronę zdrowia w ciągu najbliższych trzech lat. Nie sprowadzajmy protestu do wynagrodzeń, naszym głównym postulatem jest zwiększenie nakładów na służbę zdrowia – mówił gość Polskiego Radia 24.

Jak wskazywał lekarz, propozycja podwyżki od ministra zdrowia była tylko dla nowych lekarzy rezydentów. - Mamy w Polsce 17 tys. lekarzy rezydentów, podwyżka jest proponowana tylko nowym pracownikom, czyli 1,5 tys. osobom. Takie dzielenie podwyżek jest niesprawiedliwe krzywdzące i niezgodne z kodeksem pracy. Na cały świecie w przedsiębiorstwach wszystkich sektorów największym obciążeniem są koszty płacowe. Do praktykowania medycyny trzeba ludzi. Jak można wymagać empatii od kogoś, kto pracuje 300 godzin w miesiącu? – pytał Damian Patecki.

Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, rozwiązać problemy polskiej służby zdrowia można tylko przez zwiększenie nakładów finansowych. - Kolejki w szpitalach wynikają z małej liczby wykupionych świadczeń, czyli niepłacenie za nadwykonania i brak personelu. Z kadry wyciska się 300 proc. możliwości, to nie jest kwestia zarządzania. Średnia wieku pielęgniarek i lekarzy wielu specjalizacji zbliża się do wieku emerytalnego – wskazywał wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZ.

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Grzegorz Jankowski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________ 

REKLAMA

Data emisji: 12.10.2017

Godzina emisji: 07:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej