Dziś TK orzeka ws. wyboru I prezesa Sądu Najwyższego
O godzinie 12.30 Trybunał Konstytucyjny ogłosi orzeczenie w sprawie wniosku posłów Prawa i Sprawiedliwości co do konstytucyjności regulaminu wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. TK na godz. 14.00 przesunął ogłoszenie orzeczenia w sprawie uchwalonych w ubiegłym roku trzech ustaw dotyczących Trybunału Konstytucyjnego. Początkowo zapowiadano ogłoszenie orzeczenia na godz. 11.00.
2017-10-24, 11:11
Posłuchaj
Orzeczenie dotyczące regulaminu Sądu Najwyższego ogłosi 5-osobowy skład Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem prezes Julii Przyłębskiej. O stwierdzenie zgodności z konstytucją ustawy o Sądzie Najwyższym i uchwały Zgromadzenia Ogólnego Sądu Najwyższego z 2003 roku w sprawie regulaminu wyboru kandydatów na stanowisko I prezesa Sądu Najwyższego wystąpiła grupa parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości.
To na podstawie tego regulaminu Sąd Najwyższy wybiera kandydatów na I prezesa przedstawianych następnie prezydentowi. Zdaniem wnioskodawców konstytucję narusza fakt określenia zasad wyboru kandydatów na I prezesa w regulaminie, podczas gdy zagadanienie to powinno być uregulowane ustawą. Wnioskodawcy chcą też, aby Trybunał Konstytucyjny uznał za niebyłe lub nieskuteczne czynności dokonywane do tej pory przez profesor Małgorzatę Gersdorf, która na funkcję I prezesa Sądu Najwyższego została powołana w 2014 roku.
Natomiast o godzinie 14.00, 5-osobowy skład pod przewodnictwem wiceprezesa Mariusza Muszyńskiego, ogłosi orzeczenie w sprawie 3 ustaw z ubiegłego roku dotyczących Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o ustawę o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego, ustawę o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz ustawę z przepisami wprowadzającymi obie ustawy.
Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara zaskarżone przepisy naruszyły trójpodział władzy, gdyż uzależniono publikację orzeczeń Trybunału "od tego, jaki status nadaje im inna władza". Według Rzecznika Praw Obywatelskich niekonstytucyjne są też regulacje "włączające do orzekania osoby, które zostały zaprzysiężone na zajete już miejsca". Chodzi o sędziów: Mariusza Muszyńskiego, Henryka Ciocha i zmarłego w lipcu Lecha Morawskiego.
REKLAMA
O uznanie przepisów w części za zgodne z konstytucją a w części o umorzenie sprawy z powodu niedopuszczalności orzeczenia bądź utraty mocy obowiązującej przez niektóre przepisy zawnioskowali w stanowiskach przekazanych do Trybunału Konstytucyjnego Sejm oraz prokurator generalny.
fc
REKLAMA