Ustawa o prokuraturze tematem rozmów Komisji Weneckiej z Naczelną Radą Adwokacką
Ustawa o prokuraturze była tematem rozmów ekspertów Komisji Weneckiej z Naczelną Radą Adwokacką. Spotkanie w warszawskiej siedzibie Rady było jednym z elementów dwudniowej wizyty w Polsce Komisji Weneckiej, organu doradczego Rady Europy w zakresie prawa konstytucyjnego.
2017-10-25, 21:25
Posłuchaj
Dyskusja dotyczyła przyjętej w ubiegłym roku ustawy, która przewiduje między innymi powrót do połączenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Regulacja umożliwia prokuratorowi generalnemu bezpośrednie kierowanie prokuraturą poprzez wydawanie zarządzeń, wytycznych i poleceń. Zmieniona została również struktura organizacyjna prokuratury.
Wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej Piotr Kardas mówił, że rozmowa dotyczyła obowiązującego prawa oraz sposobów jego odczytywania i aplikacji.
- Bez szczególnych kontekstów związanych z polityką próbowaliśmy opisać system, poddając go adekwatnej ocenie - czasami negatywnej, co pewnie w większości, a czasami prezentując określone rozwiązania w sposób neutralny - relacjonował Piotr Kardas.
Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie Mikołaj Pietrzak powiedział, że Komisję Wenecką interesowały mechanizmy wpływające na niezależność prokuratorów i apolityczny charakter prokuratury. Pytano również o wpływ tych rozwiązań na położenie obywatela wobec władzy publicznej.
REKLAMA
- Nie jest tajemnicą, że adwokatura krytycznie podchodzi do ponownego połączenia funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Prokurator, który ma prawo wpływać na decyzje podejmowane przez prokuratorów tzw. liniowych, powinien być apolityczny i prokuratorzy powinni być niezależni i nie obawiać się konsekwencji swoich decyzji, o ile są podejmowane zgodnie z prawem - zaznaczył adwokat Mikołaj Pietrzak.
Przedstawiciel Komisji Weneckiej Schnutz Dürr mówił, że wszystkie spotkania są bardzo użyteczne. - Dowiedzieliśmy się już wiele, dowiadujemy się coraz więcej o tych punktach widzenia ze wszystkich stron. Spotkania pomagają zrozumieć wszystkie zagadnienia - wyjaśnił.
Opinia Komisji Weneckiej w sprawie ustawy o prokuraturze ma być przyjęta w grudniu. Eksperci zaopiniują również projekty ustaw o sądownictwie i ustawę o ustroju sądów powszechnych.
Wcześniej członkowie organu doradczego Rady Europy spotkali się między innymi z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Krajową Radą Sądownictwa oraz z posłami z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. W czwartek w planie Komisji są rozmowy między innymi z przedstawicielami stowarzyszenia prokuratorów "Lex Super Omnia", Kancelarii Prezydenta RP i Prokuratury Krajowej.
REKLAMA
mr
REKLAMA