IPN: Piotr Bartoszcze został zamordowany

"Na tę chwilę przyjmujemy ponad wszelką wątpliwość, że Piotr Bartoszcze nie zginął w wyniku wypadku, ale że został zamordowany. W tej chwili podejmujemy wszelkie czynności, żeby ustalić sprawców tego zdarzenia" - powiedział w czwartek szef pionu śledczego IPN Andrzej Pozorski. Sprawę Piotra Bartoszcze relacjonował reporter Polskiego Radia 24 Michał Walczyk.

2017-10-26, 12:13

IPN: Piotr Bartoszcze został zamordowany
Piotr Bartoszcze został prawdopodobnie zamordowany przez funkcjonariuszy SB . Foto: IPN

Posłuchaj

26.10.2017 Michał Walczyk: „IPN rozpoczął na nowo badanie tej tragedii i stwierdził, że doszło do zabójstwa”.
+
Dodaj do playlisty

Piotr Bartoszcze wraz ze swoim ojcem i bratem - Michałem i Romanem - byli działaczami Solidarności Chłopskiej. Jako działacz rolniczego ruchu związkowego był uczestnikiem i organizatorem strajków, sygnował również porozumienia bydgoskie w kwietniu 1981 roku. Gwarantowały one rejestrację NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". Piotr Bartoszcze zaginął w tajemniczych okolicznościach między 7 a 8 lutego 1984 roku podczas rozwożenia podziemnych wydawnictw.

Szef pionu śledczego IPN tłumaczył pod koniec marca br., że przyczyna zgonu Piotra Bartoszcze (pośrednia i bezpośrednia) nie została do tej pory w sposób przekonujący ustalona. Dzisiaj IPN podkreślił, że zabójstwo Piotra Bartoszcze miało związek z jego działalnością związkową. Instytut stwierdził to na podstawie badań dokumentów z archiwum SB.

Sprawcy śmierci działacza Solidarności nadal pozostają nieznani. - Piotr Bartoszcze w 1982 roku był internowany, a zamordowany w 1984 roku. Jego ciało znaleziono w studzience melioracyjnej niedaleko Inowrocławia. Śledztwa były prowadzone w latach 80. i 90. – zostały umorzone. W czasie pierwszego prokuratura uznała, że do śmierci doszło w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia. W 1993 roku pojawiła się biegli ustalili, że doszło do uchybień – nie ustalono daty zgonu i nie przeprowadzono oględzin zwłok. W zeszłym roku IPN rozpoczął na nowo badanie tej tragedii i stwierdził, że doszło do zabójstwa – relacjonował na antenie Polskiego Radia 24 Michał Walczyk.

Instytut Pamięci Narodowej zachęca osoby, które mogą mieć wiedzę w tej sprawie, do zgłaszania się do pionu śledczego IPN, czyli Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Okoliczności śmierci Piotra Bartoszcze przewijają się też w śledztwie IPN w sprawie funkcjonowania związku zbrojnego w MSW.

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

______________________

REKLAMA

Data emisji: 26.10.2017

Godzina emisji: 11:41

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej