Francja zaczęła walkę ze śmiercionośnymi roślinami

Ponad 130 milionów euro w ciągu pięciu lat przeznaczy rząd francuski na walkę z trującymi algami występującymi na wybrzeżu Bretanii. W tym roku na ten cel zostanie przeznaczonych 40 milionów euro.

2010-02-04, 07:35

Francja zaczęła walkę ze śmiercionośnymi roślinami
źr. wikipedia

Trujące algi w zastraszającym tempie zarastają zatoki bretońskiego wybrzeża. Wyrzucone przez morze na brzeg po wyschnięciu produkują toksyczne gazy, które powodują poważne zmiany w mózgu i układzie oddechowym, a w konsekwencji mogą doprowadzić do śmierci, co spotkało osoby zajmujące się zwożeniem alg z wybrzeża. Rząd postanowił, że 134 miliony euro zostanie przeznaczonych na stworzenie nowych przedsiębiorstw zajmujących się zbieraniem wodorostów.

Głównym powodem rozprzestrzeniania się alg są związki azotu, stąd plany rządowe nakłonienia rolników do ograniczenia zużywania pestycydów, co ma przynieść pięciokrotne zmniejszenie obecności tych substancji w glebie i w wodzie. Plan przewiduje stworzenie baz przerabiania alg zebranych z morza i z plaż oraz specjalnego wyposażenia osób się tym zajmujących. Powołane zostaną do życia specjalne ekipy naukowo-badawcze, których zadaniem będzie opracowanie skuteczniejszych metod walk z trującymi algami.
Stawką są także pieniądze płynące z turystyki. Dzikie, skaliste wybrzeża Bretanii cieszą się wielkim powodzeniem wśród francuskich i brytyjskich turystów.

ag, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej