Prezydent Iranu: będziemy kontynuować program rakietowy

Prezydent Iranu zapowiedział, że jego kraj będzie kontynuował realizację programu rakietowego. Hassan Rouhani w przemówieniu do parlamentu zapewnił, że plany zbrojeniowe mają charakter obronny i nie naruszają żadnego z międzynarodowych porozumień.

2017-10-29, 11:27

Prezydent Iranu: będziemy kontynuować program rakietowy
Prezydent Iranu Hassan Rouhani . Foto: PAP/EPA/PRESIDENTIAL OFFICIAL WEBSITE HANDOUT

Irańscy przywódcy, w obliczu dyplomatycznej ofensywy amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, od kilku tygodni zapewniają o pokojowym i defensywnym charakterze inwestycji zbrojeniowych.

W połowie października prezydent Stanów Zjednoczonych ogłosił nową strategię wobec Iranu. Według Donalda Trumpa, wielostronne porozumienie z 2015 roku jest zbyt korzystne dla Iranu, który - jego zdaniem - i tak się z niego nie wywiązuje. Zapowiedział również nałożenie na Iran kolejnych sankcji. Na ich rozważenie dał Senatowi 60 dni. 

W lipcu 2015 roku Iran, Unia Europejska, Stany Zjednoczone i kraje - stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ podpisały porozumienie, w którym islamska republika zrzekła się atomowych ambicji w zamian za zniesienie sankcji gospodarczych.

Kilka dni temu wiceszef irańskiego MSZ Abbas Aragczi oświadczył, że irański program rakietowy ma wymiar wyłącznie obronny i nie ma żadnego związku z ewentualnym programem nuklearnym. Z kolei najwyższy irański przywódca duchowy i polityczny, ajatollah Ali Chamenei zagroził wycofaniem Iranu z międzynarodowego porozumienia, jeśli uczynią tak Stany Zjednoczone.

REKLAMA

koz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej