IPN musi przeprosić Adama Michnika. Za nieprawdę

Orzeczenie jest prawomocne.

2009-11-20, 15:31

IPN musi przeprosić Adama Michnika. Za nieprawdę

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty

IPN musi przeprosić za podanie niezgodnej z prawdą informacji o jego ojcu - zdecydował Sąd Apelacyjny w Warszawie. Orzeczenie jest prawomocne.

W zeszłym roku Instytut Pamięci Narodowej w jednej z publikacji dotyczącej Marca 68 roku napisał, że ojciec Michnika w 1934 roku został skazany za szpiegostwo na rzecz Związku Radzieckiego. Tymczasem wyrok dotyczył działalności w Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy oraz "próby zmiany przemocą ustroju Polski". Naczelny "Gazety Wyborczej" podał IPN do sądu o ochronę dóbr osobistych.

Sąd Apelacyjny zmienił wyrok sądu niższej instancji. Instytut musi przeprosić Adama Michnika na swojej stronie internetowej i na łamach "Rzeczpospolitej" - wyjaśnia rzecznik Sądu Apelacyjnego w Warszawie Barbara Trębska.

Przeprosiny muszą się ukazać w terminie 14 dni od uprawomocnienia się orzeczenia. Jednocześnie Sąd Apelacyjny zdecydował, że IPN nie musi wpłacać 50 tysięcy złotych na cel społeczny, czego domagał się Adam Michnik.

REKLAMA

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)


 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej