Bezrobocie znowu niższe. MRPiPS: w październiku spadło do 6,6 proc.
Stopa bezrobocia rejestrowanego w październiku wyniosła 6,6 proc., poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Oznacza to spadek 0,2 pkt. proc. w porównaniu z wrześniem.
2017-11-08, 11:00
Posłuchaj
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała, że w końcu października było w Polsce milion siedemdziesiąt tysięcy bezrobotnych. Od końca września liczba osób bez pracy zmniejszyła się o 46 tysięcy, a od września ubiegłego roku - prawie o 237 tysięcy.
Szefowa resortu liczy, że w przyszłym roku liczba osób bez pracy spadnie poniżej miliona.
REKLAMA
Spadek bezrobocia dzięki obniżeniu wieku emerytalnego?
Przyczyna tego spadku bezrobocia jest oczywista, mówiła w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan, wykładowczyni UW.
- Jest to obniżenie wieku emerytalnego. Z oficjalnych informacji wiemy, że spora część osób, które skorzystały z obniżonego wieku emerytalnego i od października przeszły właśnie na emeryturę, była bez pracy. Osoby te były zarejestrowane jako bezrobotne. W związku z czym z tego powodu mamy obniżenie stopy bezrobocia – wyjaśniała ekspertka.
Polską gospodarkę ograniczy brak rąk do pracy?
To, co cieszy jednak zapewne pracowników, martwić może pracodawców. Dlatego dr Artur Bartoszewicz z SGH w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia studził jednak entuzjazm.
REKLAMA
- Z punktu widzenia pracodawcy, a przede wszystkim potencjału gospodarki robi się niepewna sytuacja, co do przyszłości. Już coraz więcej pracodawców mówi o tym, że bardzo ciężko jest znaleźć pracownika odpowiadającego potrzebom, więc teraz pytanie, czy jest jeszcze jakaś przestrzeń, w której możemy się poruszać, która spowoduje, że z jednej strony będzie zadowolenie po stronie pracownika, ale z drugiej strony najważniejsze, żeby ci przedsiębiorcy nie ograniczali rozwoju swoich biznesów, dlatego że nie mogą właśnie zaspokoić potrzeb związanych z zatrudnieniem. A to jest chyba największe wyzwanie – mówił ekspert.
Potrzebna odpowiednia edukacja
Stąd, jak podkreślał dr Piotr Bodył-Szymala z „Monitora Prawa Bankowego”, potrzebujemy teraz odpowiedniej, elastycznej edukacji, która odpowiadałaby na potrzeby rynku pracy i przemyślana polityka przyciągania pracowników, również z zagranicy.
- Po to, żeby zasypywać te dramatyczne dziury. Wydaje mi się, że mówimy w tej chwili już o 0,5 mln miejsc pracy, które byłyby do rozdysponowania w ramach polskiej gospodarki. O ile chcemy utrzymać jej dynamikę – zaznaczał rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.
Narasta presja płacowa
Ze spadkiem bezrobocia związane jest także narastanie presji płacowej, a to także nie poprawia sytuacji polskich przedsiębiorstw, dodawał dr Piotr Bodył-Szymala.
REKLAMA
- Sytuacja przedsiębiorstw nie jest różowa , zwłaszcza płynnościowo, jakby się wydawało, m.in. ze względu na presję płacową. Zakontraktowanie pewnych dostaw, projektów, zwłaszcza infrastrukturalnych, następuje z przesunięciem – mówił ekspert.
IAR/NRG, oprac. Anna Wiśniewska
REKLAMA