Chłodząc serwery komputerów, można ogrzewać domy
W Helsinkach komputery pomogą dogrzać wodę trafiającą do miejskiej sieci.
2009-11-30, 15:59
Systemy klimatyzacji i chłodzenia są niezbędne do zapewnienia właściwych parametrów środowiskowych, takich jak temperatura, wilgotność, czystość powietrza, wymaganych przez sprzęt teleinformatyczny pracujący w centrach danych.
Problem chłodzenia centrów danych jest wyzwaniem w wielu krajach świata. Ciekawie poradzili sobie ze sprawą Finowie, dla których ciepło jest niezwykle cenne. I już wkrótce serwery będą wykorzystywane do ogrzewania helsińskich domów. Centrum danych zostało zlokalizowane w jaskini pod Soborem Zaśnięcia Matki Bożej – głównej świątyni Fińskiego Kościoła Prawosławnego i jednej z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Helsinek. Ciepło pochodzące z setek serwerów zostanie przechwycone i skierowane do miejskiej sieci. W ten sposób komputery pomogą dogrzać wodę trafiającą do kaloryferów w regionie. - Spora część miejskiego zapotrzebowania na ciepło może być pokrywana z energii termicznej produkowanej przez komputery– stwierdził Juha Sipila, menedżer projektu w firmie Helsingin Energia. Zwrócił uwagę na to, że nowatorskie rozwiązanie mogłoby skutecznie wyeliminować wiele problemów ekologicznych związanych z rozbudową centrów danych na świecie.
Świadcząca usługi dla lokalnej firmy informatycznej Academica placówka ruszy w styczniu 2010 roku. Od razu będzie więc można sprawdzić, ile miasto zaoszczędziło w warunkach zimowych. Operator centrum danych zarobi na sprzedaży ciepła sporo pieniędzy. W ten sposób obniży własne rachunki. Utrzymywanie serwerów odpowiada nawet za 30% wydatków energetycznych korporacji.
Na razie wszystkie centra danych reprezentują zaledwie 1% światowej konsumpcji prądu. Z czasem ten odsetek będzie jednak rósł. Tylko niecała połowa zużycia energii przypada na właściwe działanie serwerów. 55-60% wydatków jest związanych z chłodzeniem komputerów. Dlatego branża IT stara się opracować nowe metody odprowadzania ciepła – buduje na przykład centra w chłodnych miejscach.
Academica podeszła do tego problemu z drugiej strony i postanowiła ciepło wykorzystać. Szef sprzedaży firmy Pietari Paivanen poinformował, że spółka zaoszczędzi dzięki temu pomysłowi 375 tysięcy euro rocznie. Przy przychodach rzędu 15 milionów euro kwota ta jest niebagatelna. Dodatkowy atut to bezpieczeństwo – jaskinia, w której znajduje się centrum danych służyła dawniej jako schron.
REKLAMA
Jak pisze Sylwester Irgas w artykule "Jak chłodzić centra danych?" - istotną rolę w zwiększeniu sprawności energetycznej typowego centrum danych odgrywa wybór odpowiedniego systemu chłodzenia. Jego efektywność można zwiększyć poprzez odpowiednie zarządzanie strumieniami zimnego i gorącego powietrza. Ograniczenie zużycia energii jest obecnie dla wielu firm priorytetem, nie tylko ze względu na wzrost świadomości ekologicznej, ale przede wszystkim z powodu konieczności redukcji kosztów. Należy pamiętać, że racjonalne i oszczędne podejście do kosztów związanych z energią elektryczną to przyszłość, niezależnie od tego, czy żyjemy w czasach recesji gospodarczej, czy boomu. Aby zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w centrum przetwarzania danych, należy przeprowadzić analizy w celu dokonania stosownych zmian konfiguracyjnych oraz wyposażyć je w jak najwydajniejszą energetycznie infrastrukturę.
10 sposobów Gartnera na zwiększenie efektywności systemu chłodzenia pracującego w centrum danych:
1. Sprawdzić stan podniesionej podłogi i znaleźć w niej wszystkie niepotrzebne otwory, a następnie je zlikwidować lub uszczelnić.
2. W szafach zapełnionych tylko w części sprzętem należy instalować specjalne panele maskujące, dzięki którym tłoczone do szafy powietrze jest w prawidłowy sposób wykorzystywane.
3. W centrach danych pod podwyższoną podłogą trzeba usunąć niepotrzebne elementy, co usprawni przepływ powietrza, które nie będzie musiało wtedy napotykać dodatkowych oporów.
4. Szafy ze sprzętem należy tak ustawiać, aby nie dochodziło do mieszania się chłodnego powietrza z gorącym.
5. Warto rozważyć instalację dodatkowych czujników temperatury, by zapewnić jej pełny monitoring.
6. Gdy system chłodzący centrum danych wykorzystuje przejścia i kanały do przesyłania oddzielnie gorącego i zimnego powietrza, należy je dokładnie skontrolować i w razie potrzeby zmodyfikować tak, aby te dwa obiegi były od siebie dobrze odseparowane.
7. Warto sprawdzić czy w centrum danych nie jest możliwe ustawienie wyższej temperatury pomieszczenia, bez szkody dla pracy systemu teleinformatycznego.
8. Należy instalować wentylatory i pompy o regulowanej szybkości obrotów. Starsze jednostki CRAC (Computer Room Air-conditioning Unit) nie obsługują takiej opcji, ale nowsze tak. Trzeba pamiętać, że zmniejszenie obrotów wentylatora o 10% powoduje, że pobiera on o 27% mocy mniej.
9. W centrum danych zlokalizowanym w kraju o takim klimacie jak Polska, można w niektórych miesiącach chłodzić całą instalację przy użyciu powietrza pobieranego z atmosfery, rezygnując w tym czasie z aktywnego systemu chłodzenia pracującego w miesiącach letnich.
10. W przypadku budowy centrum danych od podstaw należy stosować modularny system chłodzenia, który można odpowiednio dostosowywać do określonych potrzeb.
źródła: news.cnet.com, networld.pl
Polecane
REKLAMA