Polacy coraz bardziej zniechęceni do lokat. Wszystko przez niskie oprocentowanie

Masowo likwidujemy lokaty. Polacy mają dość ich niskiego oprocentowania, co może niebawem sprowadzić na banki gigantyczne problemy.

2017-11-13, 13:05

Polacy coraz bardziej zniechęceni do lokat. Wszystko przez niskie oprocentowanie
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pexels.com

Posłuchaj

Polacy masowo rezygnują z lokat (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Główny analityk Expandera Jarosław Sadowski mówi, że obecnie mamy najniższy w historii udział lokat w całości pieniędzy trzymanych przez Polaków w bankach - jest on na poziomie 39 procent, podczas gdy jeszcze 20 lat temu trzymaliśmy 3/4 naszych pieniędzy na lokatach.

Lokata się nie opłaca

Powodem jest niskie oprocentowanie tej formy oszczędzania. Główny analityk NOTUS Finanse Michał Krajkowski podkreśla, że Polacy po prostu uznają trzymanie pieniędzy na lokatach za nieopłacalne.

- Lokaty bankowe od kilku miesięcy nie są atrakcyjne. Niskie stopy procentowe przekładają się na niskie oprocentowanie. O ile kilkanaście miesięcy temu, kiedy mieliśmy deflację, to na tych lokatach niewiele, ale zarabialiśmy. Teraz notujemy już inflację, która w październiku wyniosła według wstępnych szacunków w październiku 2,1 procent. To więcej, niż średnie oprocentowanie lokat, kształtujące się na poziomie 1,5 procent brutto. Jeśli odejmiemy od tego podatek Belki, to okazuje się, że ta inflacja jest prawie dwukrotnie wyższa od tego, co zarabiamy na lokacie. Trudno się dziwić, że osoby, które mają zgromadzone środki w bankach, poszukują innych inwestycji - mówi analityk.

Warto poszukać lepszych ofert

Ale nawet wśród lokat na rynku można znaleźć lepsze oferty. Jarosław Sadowski wskazuje, że odsetki mają znaczenie zwłaszcza przy lokatach długoterminowych. Zastrzegł przy tym, że trzeba przy tym dbać, by realne oprocentowanie było jednak wyższe od inflacji.

Kiepskie perspektywy na oszczędzanie w bankach?

Szansą na wyższe odsetki dla osób oszczędzających na lokatach mogą być podwyżki stóp procentowych. Te jednak, według Michała Krajkowskiego raczej nie nastąpią szybko - najwcześniej pod koniec przyszłego roku. Analityk dodaje, że rok 2019 może być lepszy dla oszczędzających, ale wiele będzie zależało od tego, czy i jak szybko banki dostosują oprocentowanie na lokatach do podwyższonych stóp procentowych.

REKLAMA

Obecnie podstawowa stopa procentowa NBP wynosi 1,5 procent.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej