Beata Szydło w Paryżu. Intensywne spotkanie z prezydentem Francji
W południe w Pałacu Elizejskim w Paryżu francuski prezydent Emmanuel Macron spotka się z polską premier Beatą Szydło. Przywódcy mają rozmawiać o 10 najważniejszych kwestiach zarówno w relacjach dwustronnych, jak i europejskich. Premier towarzyszy szef MSZ Witold Waszczykowski.
2017-11-23, 06:55
Posłuchaj
To będzie bardzo ważne, choć niezbyt długie spotkanie. Przywódcy mają na rozmowę 40 minut, a do omówienia między innymi reformy Unii Europejskiej, współpracę wojskową, bezpieczeństwo w Europie czy kwestię pracowników delegowanych.
Dwukierunkowa solidarność
Według słów ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, który towarzyszy polskiej premier, Polska będzie chciała także rozmawiać o sprawie gazociągu Nord Stream, mimo że dla Francuzów ma ona znacznie mniejsze znaczenie.
Powiązany Artykuł

Francuskie media: Macron wywołał kryzys dyplomatyczny z Polską
- Dla nas jest to kwestia istotna. Jeśli będziemy rozmawiać o Unii Europejskiej, o solidarności w Unii Europejskiej, to oczywiście trzeba będzie przypomnieć, że solidarność to jest ulica dwukierunkowa i jak rozmawiamy o solidarności energetycznej, to właśnie jest problem Nord Streamu, jak rozmawiamy o solidarności dotyczącej migrantów, to również są migranci z Afryki Północnej, ale są również migranci ze wschodniej Europy i trzeba na to patrzeć kompleksowo - mówił minister Waszczykowski przed odlotem do Paryża.
REKLAMA
Relacje polsko-francuskie w ostatnich miesiącach przechodzą próbę. Powodem były między innymi niepochlebne słowa francuskiego prezydenta pod adresem polskiego rządu, a także zerwany przez Polskę kontrakt na zakup francuskich śmigłowców Caracale.
Program gospodarczy
W Paryżu premier Beata Szydło spotka się także z sekretarzem generalnym Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Jose Angelem Gurrią i wygłosi przemówienie na forum tej organizacji, poświęcone sprawom gospodarczym.
Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski zapowiada, że premier Beata Szydło przedstawi program gospodarczy polskich władz. - Należymy do elitarnego klubu około 30 najbogatszych państw na świecie i w związku z tym mamy pewne zobowiązania. Pani premier chce przedstawić program Prawa i Sprawiedliwości w dziedzinie gospodarczej, sukcesy, również w polityce społecznej, pomocowej i humanitarnej - dodał szef MSZ.
Pierwotnie z Paryża premier miała lecieć do Brukseli na zaplanowany na piątek unijny szczyt Partnerstwa Wschodniego. Jednak ze względu na sejmowe głosowania, dzisiaj po południu Beata Szydło wróci jeszcze do Warszawy, a do Brukseli wyleci jutro rano.
REKLAMA
fc
REKLAMA