Premier: Polacy ratując Żydów pokazywali, że można zachować człowieczeństwo
Bez pamięci nie ma tożsamości, bez nadziei nie ma przyszłości; tej nadziei na przetrwanie nasi rodacy dawali bardzo wiele. Polacy ratując Żydów pokazywali, że w strasznym czasie niemieckiej nawałnicy można zachować człowieczeństwo - mówiła premier Beata Szydło podczas niedzielnej konferencji "Pamięć i nadzieja".
2017-11-26, 17:02
Posłuchaj
Premier: to właśnie nadzieja dawała wiarę na to, że tamte czasy się skończą
Dodaj do playlisty
Premier podkreśliła, że Polacy "ratując Żydów pokazywali, że w tym strasznym czasie niemieckiej nawałnicy wojen, tej machiny śmierci uruchomionej właśnie przez Niemców, można zachować człowieczeństwo i to dało nadzieję i dało nam wszystkim zwycięstwo".
Beata Szydło Na chwalebnych karatach tej historii zachował się polski kościół. Księża, zakonnice, bracia zakonni udzielali schronienia na plebaniach w klasztorach zgodnie z wyznawanym systemem wartości wiary. Wielkim aktem odwagi było zachęcanie wiernych dla angażowania się na rzecz ludności żydowskiej
Jak mówiła premier, można przytaczać wiele nazwisk Polaków, którzy za ukrywanie Żydów zostali zamordowani. To pokazuje, że w barbarzyńskich czasach Polacy zachowywali się dzielnie i przyzwoicie - oceniła.
- Na chwalebnych karatach tej historii zachował się polski kościół. Księża, zakonnice, bracia zakonni udzielali schronienia na plebaniach w klasztorach zgodnie z wyznawanym systemem wartości wiary. Wielkim aktem odwagi było zachęcanie wiernych dla angażowania się na rzecz ludności żydowskiej - podkreśliła szefowa rządu
TVP Info
REKLAMA
"Bez pamięci nie ma tożsamości, bez nadziei nie ma przyszłości"
- Bez pamięci nie ma tożsamości, bez nadziei nie ma przyszłości. Ta konferencja o tym przypomina i pokazuje też, jak wiele jeden człowiek jest w stanie zrobić dla drugiego. Potrzebna jest tylko miłość i nadzieja. Tej nadziei na przetrwanie nasi rodacy, Polacy, dawali bardzo wiele - mówiła premier.
- Można przypominać i przywoływać setki nazwisk tych, którzy potrafili przeciwstawić się i potrafili pokonać własny strach, często mając świadomość tego, że może to przecież kosztować życie ich samych i ich rodziny. Różna to była pomoc, tak jak były różne możliwości - zaznaczyła Szydło. Dodała, że o takiej pomocy świadczą setki świadectw m.in. przywołane z okazji konferencji.
TVP Info
- Bardzo serdecznie dziękuję za tę konferencję, za to miejsce, za te tablice, które tutaj przypominają o miłości i o nadziei. Bo pamięć i nadzieja, to splatające się ze sobą słowa, gdy wspominamy bohaterstwo naszych rodaków - zaznaczyła Szydło.
Organizatorami konferencji są: Instytut im. św. Jana Pawła II "Pamięć i Tożsamość", działający przy Fundacji Lux Veritatis, wraz z Fundacją "From The Depths", we współpracy z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej.
Konferencja odbywa się w Kaplicy Pamięci znajdującej się w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Kaplica jest swego rodzaju pomnikiem, powstałym z pragnienia oddania czci Polakom, którzy z narażeniem życia własnego i rodziny ratowali Żydów podczas II wojny światowej. Inicjatorem jej budowy był o. Tadeusz Rydzyk. Główną częścią kaplicy są Tablice Pamięci z ok. 1170 nazwiskami bohaterów, niosących pomoc żydowskim współobywatelom.
koz
REKLAMA
REKLAMA