Prezydent staje w obronie Polaków na Białorusi

Prezydent wydał oświadczenie, w którym wyraził pełne poparcie dla Związku Polaków na Białorusi, kierowanego przez Andżelikę Borys.

2010-02-09, 14:29

Prezydent staje w obronie Polaków na Białorusi
Lech Kaczyński i Andżelika Borys, źr. prezydent.pl

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty

Lech Kaczyński z niepokojem i troską przyjął informacje dochodzące z Białorusi - powiedział prezydencki minister Mariusz Handzlik. Prezydent przekazał też wyrazy solidarności z rodakami, którzy poddawani są nieuzasadnionym represjom.

W oświadczeniu przypomniano też, że przestrzeganie praw mniejszości narodowych należy we współczesnym świecie do kanonu elementarnych praw człowieka. Jak podkreślił Mariusz Handzlik, Białoruś jest sygnatariuszem wielu porozumień międzynarodowych zobowiązujących, państwo białoruskie do respektowania tych praw.
W najbliższym czasie Kancelaria Prezydenta planuje zaproszenie Andżeliki Borys i przedstawicieli Związku Polaków na Białorusi.

PiS: Nie wpuszczać białoruskich polityków

Prawo i Sprawieliwość apeluje do polskich władz o podjęcie działań w obronie Polaków na Białorusi. Szefowa klubu parlamentarnego PiS Grażyna Gęsicka mówi, że Polska powinna podjąć działania przy pomocy struktur europejskich.

Grażyna Gęsicka dodaje, że Polska powinna też zablokować wjazd białoruskich politków na teren Unii Europejskiej.
Wiceszef PiS Adam Lipiński zaznacza, że ani Polska ani Unia Europejska nie powinny bezczynnie przyglądać się działaniom reżimu Aleksandra Łukaszenki.

Sikorski odpowiada

Minister spraw zagranicznych powiedział, że Polska nie zerwie kontaktów z Białorusią. Ostrej reakcji na represje wobec Polaków na Bialorusi domaga się Prawo i Sprawiedliwość. 

Za trzy dni do Polski ma przyjechać szef białoruskiego MSZ. Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski nie zmierza odwoływać tej wizyty.
 

REKLAMA

W poniedziałek budynek Związku Polaków w Iwieńcu na Białorusi został przejęty przez białoruską milicję i oplombowany przez urzędników sądu. Związkowcy, którzy dziś przyszli przed Dom Polski, śpiewali polskie piosenki i rozpoczęli zbieranie podpisów pod petycją do władz o zwrócenie im nieruchomości. Wczorajsze zajęcie budynku nastąpiło na wniosek prorządowej organizacji, noszącej również nazwę Związek Polaków, która przypisuje sobie prawo zarządzania majątkiem polonijnym na Białorusi. Spór o Dom Polski rozstrzygnie 15 lutego sąd w Wołożynie. 

Sprawą zainteresował się polskie MSZ. Wczoraj w Warszawie na rozmowy wezwano białoruskiego ambasadora, a dziś do Polski wyjechał na konsultacje polski ambasador na Białorusi. Szef dyplomacji Radosław Sikorski chce o sytuacji polskiej mniejszości rozmawiać z białoruskim ministrem spraw zagranicznych, Siergiejem Martynowem, który ma 12 lutego przylecieć do naszego kraju.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej