Martin Schulz: Niemcy nie mogą spędzać czasu na trybunach dla widzów i obserwować, co się dzieje
Martin Schulz oświadczył, że niezależnie od składu przyszłego niemieckiego rządu Republika Federalna Niemiec "będzie musiała odnowić Europę". Schulz poparł francuskie propozycje reform UE i skrytykował Węgry za kontakty z Chinami.
2017-12-02, 14:44
- Potrzebna jest nowa Europa - powiedział Schulz po posiedzeniu prezydium SPD w Berlinie. Szef SPD zaznaczył, że Berlin nie może nadal "mówić nie lub milczeć" wobec propozycji reform Unii Europejskiej, wysuniętych przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona.
- Stoimy w obliczu epokowych wyzwań - oznajmił niemiecki socjaldemokrata. Nawiązując do niedawnego spotkania w Budapeszcie premiera Chin Li Keqianga z szefami rządów krajów Europy Środkowo-Wschodniej, powiedział: "Gdy popatrzymy na niedawne wydarzenia na Węgrzech i zastanowimy się, co właściwie czyni członek europejskiego rynku wewnętrznego, gdy zawiera odrębne umowy z Chinami, to dostrzeżemy, że żyjemy w czasach dramatycznego zwrotu".
"Niemcy muszą stać się znów silnym narodem proeuropejskim"
Schulz powiedział, że Niemcy muszą być bardziej aktywne w Europie. - Niemcy muszą stać się znów silnym narodem proeuropejskim, a nie spędzać czas na trybunach dla widzów i obserwować, co się dzieje - oświadczył.
Za ważny problem uznał kwestię, czy w dyskusji o rozwoju praw podstawowych w Europie "ton będą nadawać rządy polski i węgierski, czy też kraje takie jak RFN i Francja, które bronią zasady, że Europa jest wspólnotą demokracji zbudowaną na wartościach". Niemcy muszą w tej kwestii "wyjść z inicjatywą" - powiedział.
REKLAMA
- Odnowa Niemiec, modernizacja w wielu dziedzinach musi iść w parze z modernizacją Europy - podkreślił Schulz. Zastrzegł, że w przeciwnym razie SPD nie poprze przyszłego rządu, niezależnie od jego składu.
"Niemiecka polityka europejska musi się zmienić"
W wywiadzie dla najnowszego wydania tygodnika "Der Spiegel" Schulz potwierdził swoje plany dotyczące Europy. - Niemiecka polityka europejska musi się zmienić - zaznaczył. - Głównym elementem stanowiska negocjacyjnego SPD będzie pozytywna odpowiedź na Emmanuela Macrona - zastrzegł szef SPD.
Wśród postulatów wymienił na pierwszym miejscu wspólną europejską politykę podatkową i powołanie ministra finansów dla strefy euro. Konieczna jest też europejska polityka socjalna z jednolitymi standardami oraz wspólna polityka gospodarcza. - Europa musi zostać założona na nowo - powiedział socjaldemokrata.
Redakcja opublikowała na stronie internetowej omówienie wywiadu. Pełna treść rozmowy dostępna będzie wieczorem.
REKLAMA
pp
REKLAMA