Życie i losy powstańców styczniowych na Syberii

Niemal 20 tysięcy powstańców styczniowych, w ramach represji po nieudanym zrywie niepodległościowym, zostało zesłanych na Syberię. Ich trudnym losom swoją uwagę poświęciła dr Swietłana Mulina, docent Omskiego Uniwersytetu Państwowego im. F.M. Dostojewskiego. W książce „Migranci wbrew swej woli. Adaptacja zesłanych powstańców styczniowych na Syberii Zachodniej” dokonała dogłębnej analizy polskich kolonii na dalekiej Syberii.

2017-12-09, 13:13

Życie i losy powstańców styczniowych na Syberii
Pożegnanie Europy - reprodukcja obrazu Aleksandra Sochaczewskiego. Autor uwiecznił na nim znanych Sybiraków, zesłanych w różnych zsyłkach, w tym po powstaniu styczniowym. Postać stojącą przy słupie granicznym z prawej strony - mężczyzna patrzący na słup - przedstawia Sochaczewskiego.Foto: Wikipedia/Public Domain

Posłuchaj

09.12.17 dr Swietłana Mulina: „Od zawsze interesowała mnie sprawa przymusowej migracji Polaków na Syberię (…)”
+
Dodaj do playlisty

W swojej pracy, na podstawie zbiorów danych osobowych ponad czterech tysięcy zesłańców, autorka dokładnie omówiła stosunki zesłanych na Syberię powstańców styczniowych z tamtejszą społecznością. Uwzględniła m.in. sytuację społeczną, rozmieszczenie geograficzne, skład etniczny, strukturę zawodową, wiekową oraz płeć zesłanych powstańców.

– Zesłania po powstaniu styczniowym były prawdopodobnie największymi w historii polskich zsyłek na Syberię. Wywózki, nie tylko na Syberię, ale na terytorium całej Rosji, objęły ponad 40 tys. ludzi o różnym statusie. Wśród nich była szlachta, chłopi, inteligencja, a także mieszczanie. Chciałam sprawdzić, w jaki sposób osoby te radziły sobie, szczególnie po tym, gdy trafiły do miejsca zsyłki. Ich początki były niezwykle trudne, głównie pod kątem możliwości znalezienia pracy, ale wraz z upływem czasu sytuacja ta ulegała poprawie. Odnotowałam Polaków zatrudnionych w sądach, urzędach, a nawet w policji – powiedziała dr Swietłana Mulina.

Dr Swietłana Mulina w szczegółowy sposób zaprezentowała proces włączania się zesłańców w życie społeczeństwa Syberii, ich współdziałanie z miejscową ludnością, a także zmiany poczucia tożsamości etnicznej.

Ponadto w audycji rozmowa Macieja Jastrzębskiego, korespondenta Polskiego Radia w Moskwie, z rosyjskimi historykami na temat ich stosunku do polskich powstań niepodległościowych.

REKLAMA

Natomiast Adrian Bąk z Redakcji Międzynarodowej Polskiego Radia odwiedził rodzinę Mokreckich z Siedlec, która pół roku temu przeprowadziła się z Kazachstanu do Polski. To kolejni repatrianci, którzy zamieszkali w tym mieście.

Magazyn „Syberia Polska – Operacja Powrót” prowadził Grzegorz Ślubowski.

Polskie Radio 24/db

Syberia-Polska - Operacja Powrót - wszystkie audycje

REKLAMA

____________________ 

Data emisji: 09.12.17

Godzina emisji: 12.33

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej