Kolejny miliard złotych otrzymają firmy na najbardziej nowatorskie technologie
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło konkurs BridgeAlfa, zakładający wsparcie dla najbardziej przyszłościowych pomysłów. Przeznaczy na to prawie miliard złotych, które sfinansują 28 przedsięwzięć na wczesnym etapie rozwoju i ich komercjalizację.
2017-12-13, 14:17
Posłuchaj
NCBR zapewnia dofinansowanie na poziomie 80 proc. budżetu utworzonej Alfy.
O dodatkowe środki ubiegało się 98 podmiotów
O dodatkowe środki na rozwój ubiegało się w ramach II konkursu BRIdge Alfa 98 podmiotów. Łączna wartość złożonych wniosków wyniosła 3 mld zł. Ostatecznie do dofinansowania wybrano 28 najlepszych projektów o łącznej wartości 922 mln złotych. Najwięcej zwycięskich projektów zgłosili przedsiębiorcy z województw małopolskiego (9), dolnośląskiego (5) i wielkopolskiego (3).
NCBR powołuje fundusze tworzące sieć wehikułów inwestycyjnych
NCBR, operator programu, nie finansuje projektów bezpośrednio, ale poprzez specjalnie powołane fundusze: tzw. Alfy, tworzące sieć wehikułów inwestycyjnych.
Jak wyjaśniło NCBR w komunikacie, za pomysłem stworzenia Alf stoi przekonanie, że wraz z pieniędzmi młodym innowatorom należy również zapewnić wsparcie merytoryczne, pomoc w formalnościach, czy w wyznaczaniu kierunków rozwoju. Wsparcie to ma być zapewnione przez przedsiębiorców zajmujących się wyszukiwaniem i rozwijaniem technologicznych młodych firm w warunkach rynkowych.
Autorzy innowacji zostaną ich współwłaścicielami, NCBR ma prawo pierwokupu nagrodzonych spółek
Autorzy innowacyjnych projektów pozostaną współwłaścicielami praw własności intelektualnej i zakładanych firm. W II edycji programu NCBR ma przy tym prawo pierwokupu spółek, aby w razie potrzeby zagwarantować niezbędne finansowanie najlepszym, strategicznym projektom.
Dzięki zmianom wprowadzonym do regulaminu przez NCBR do konkursu zostały warunkowo dopuszczone takie podmioty, które nie zdążyły zarejestrować się jeszcze w Komisji Nadzoru Finansowego (a taki wymóg wprowadziła nowelizacja ustawy o funduszach inwestycyjnych z czerwca 2016 roku). Po podpisaniu umowy z NCBR podmioty będą miały maksymalnie pół roku na rejestrację w KNF.
Budżet II edycji konkursu wyniósł 1 mld zł
Budżet II edycji konkursu wyniósł miliard złotych, a o dofinansowanie na utworzenie Alfy można się było ubiegać w ramach dwóch ścieżek: ścieżki "A", przeznaczonej dla inwestorów z niższym kapitałem początkowym na uruchomienie funduszu (z budżetem od 6,25 do 25 mln zł) oraz "B", dla inwestorów z większym kapitałem początkowym na uruchomienie funduszu (z budżetem od 25 do 50 mln zł).
Nowe Alfy dołączą do utworzonych w ramach I konkursu 21 funduszy, które dysponują łącznym budżetem w wysokości ponad 480 mln zł.
Są już pierwsze inwestycje w spółkach, które otrzymały dofinansowanie w I konkursie
Fundusze z pierwszego konkursu dokonują już pierwszych inwestycji w spółki, wśród których znajdują się m.in. Dystrogen (nowatorska terapia biotechnologiczna dla leczenia choroby rzadkiej – choroby Dushena), czy Skynamo Aerospace ("latający skuter" do zastosowań do celów sportowo-rekreacyjnych oraz w wersji specjalistycznej dla służb ratunkowych oraz mundurowych).
Natomiast w ramach etapu pilotażowego BRIdge Alfa w 2015 r. uruchomionych zostało 10 funduszy, które powołały 47 spółek technologicznych. Jedną z nich był Photon, który stworzył i wprowadził na rynek innowacyjnego w skali świata robota edukacyjnego dla dzieci.
Wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin mówił, że konkurs jest jednym z sposobów wspierania innowacyjności.
REKLAMA
To jedna z form wspierania innowacyjności w polskiej gospodarce
− Jestem przekonany, że to będzie jedno z kół zamachowych przyspieszających i tak skądinąd wysokie, ale ciągle jeszcze niesatysfakcjonujące dla naszego rządu i przede wszystkim dla Polaków tempo rozwoju gospodarczego - mówi Jarosław Gowin.
IAR, PAP, jk
REKLAMA
REKLAMA