Szczyt UE w Brukseli. Komentarze ekspertów

W ramach dwudniowego szczytu Unii Europejskiej w Brukseli premier Mateusz Morawiecki rozmawiał m.in. z prezydentem Francji, Emmanuelem Macronem. Jednym z podjętych przez polityków tematów była dzieląca Warszawę i Paryż kwestia pracowników delegowanych. Tymczasem, podczas samego spotkania unijnych liderów, mówiono m.in. o negocjacjach ws. Brexitu.

2017-12-15, 15:16

Szczyt UE w Brukseli. Komentarze ekspertów
Mateusz Morawiecki i prezydent Francji Emmanuel Macron podczas spotkania bilateralnego w Brukseli,. Foto: PAP/Marcin Obara

Posłuchaj

15.12.17 Spotkanie Morawiecki-Macron. Komentarz dra hab. Andrzeja Szeptyckiego
+
Dodaj do playlisty

Podczas piątkowego spotkania premiera Polski i prezydenta Francji, najpierw doszło do rozmów delegacji z obu krajów, a później Mateusz Morawiecki i Emmanuel Macron rozmawiali w cztery oczy przez kilka minut, m.in. o kwestii delegowania pracowników.

Jak podkreślał w Polskim Radiu 24 dr hab. Andrzej Szeptycki z Uniwersytetu Warszawskiego, o porozumienie między Paryżem a Warszawą, ws. delegowania pracowników, może być trudno. Ekspert zaznaczył jednak, że należy dążyć do kompromisu.

– Polska i Francja mają odmienne interesy, wynikające z innego ukształtowania gospodarek. Francja jest krajem wysoko rozwiniętym, który tradycyjnie stawia na dość etatystyczną politykę, a to się wiąże z wysokimi kosztami społecznymi. Polska natomiast jest rynkiem wschodzącym (…), z niższymi kosztami pracy – wskazywał. – To sprawia, że dochodzi do pewno rodzaju tarć. Francja boi się tego, co można nazwać „dumpingiem socjalnym”, napływem „tańszych” pracowników. Polska z kolei chce wspólnego ryku, który rzeczywiście będzie wspólny, bez granic w kwestii przepływu siły roboczej – dodawał dr hab. Andrzej Szeptycki.

Tymczasem, w kontekście Brexitu, przywódcy państw Unii Europejskiej ocenili, że postęp w pierwszej fazie negocjacji jest na tyle zaawansowany, by rozpocząć następny etap rozmów.

REKLAMA

Rozmowy w sprawie wyjścia Londynu z UE toczą się od początku czerwca. Zgodnie z wytycznymi z kwietnia, ich pierwszy etap przewidywał, że Wielka Brytania i strona unijna porozumieją się w trzech podstawowych kwestiach: przyszłych praw obywateli Unii w Zjednoczonym Królestwie i brytyjskich w Unii, statusu granicy pomiędzy Irlandią i Irlandią Północną oraz rozliczeń finansowych.

W kolejnym etapie rozmów, Londyn i Bruksela będą dyskutować m.in. o przyszłości stosunków handlowych Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej.

W Polskim Radiu 24 o negocjacjach ws. Brexitu mówił dr hab. Jacek Wojnicki, europeista z Uniwersytetu Warszawskiego, a kwestię samego szczytu UE komentował także dr Bogdan Pliszka z Politechniki Śląskiej. 

Gospodarzem audycji był Grzegorz Frątczak.

REKLAMA

Polskie Radio 24/PAP/zz

________________________

Data emisji: 15.12.17

Godzina emisji: 13.45; 14.15

REKLAMA


 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej