Ewangeliccy biskupi chcą wycofania wniosków ws. 500 lat reformacji

Ewangeliccy biskupi zwrócili się z listem otwartym do posłów z prośbą o wycofanie złożonych w Sejmie wniosków dotyczących upamiętnienia 500 lat Reformacji. Odnosząc się do czwartkowej debaty sejmowej w tej sprawie wyrazili swoje rozczarowanie przebiegiem dyskusji.

2017-12-16, 11:06

Ewangeliccy biskupi chcą wycofania wniosków ws. 500 lat reformacji

List do posłów wystosowali biskupi trzech wspólnot: Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Ewangelicko-Reformowanego i Ewangelicko-Metodystycznego. Odnosząc się do czwartkowej debaty sejmowej w sprawie projektu uchwały upamiętniającej Jubileusz 500 lat Reformacji, wyrazili swoje rozczarowanie przebiegiem dyskusji. W swoim wniosku podkreslili, że nie chcą, aby w ten sposób dyskutowano o reformacji w Sejmie.

Powiązany Artykuł

luter1.jpg
500 lat temu Marcin Luter przybił 95 tez do drzwi katedry w Wittenberdze

"W kontekście wspomnianych wydarzeń z rozczarowaniem przyjęliśmy przebieg debaty nad projektem uchwały upamiętniającej Jubileusz 500 lat Reformacji (...) Nie chcemy, aby w ten sposób dyskutowano o dziedzictwie Reformacji w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej" - zaznaczyli w liście.

Biskupi ewangeliccy dziękują m.in. prezydentowi

Na początku listu biskupi z uznaniem odnieśli się do inicjatywy klubów parlamentarnych PSL i Nowoczesnej oraz Konwentu Seniorów w sprawie uchwały reformacyjnej. W imieniu swoich Kościołów duchowni podziękowali prezydentowi za Patronat Honorowy nad Centralnymi Obchodami Jubileuszu Reformacji i obecność podczas uroczystości na Zamku Królewskim. Podziękowali również senatowi za uchwałę z lutego 2017 oraz sejmikom województw śląskiego, dolnośląskiego i warmińsko-mazurskiego za podjęcie jubileuszowych uchwał. Słowa uznania padły też pod adresem Kościoła rzymskokatolickiego i kościołów Polskiej Rady Ekumenicznej.

„Adwent i święta Bożego Narodzenia są dla nas, chrześcijan, okresem szczególnym, w którym orędzie biblijne przypomina o wcieleniu Jezusa Chrystusa - Zbawiciela, niosącego Boży pokój wszystkim ludziom dobrej woli. Niechaj Jego przesłanie będzie dla nas wszystkich przykładem do naśladowania” - napisali na koniec biskupi.

Burzliwa dyskusja w sejmie

Wniosek biskupów zgłosił marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Zaprotestowała posłanka PiS Anna Siarkowska. Jej zdaniem Sejm nie powinien uczcić „wydarzeń, które podzieliły Kościół”.


Przed głosowaniem doszło w Sejmie do burzliwej dyskusji.

REKLAMA

Wniosek o skierowanie projektu uchwały do komisji poparło w głosowaniu 232 posłów, 193 było przeciw, a siedmiu wstrzymało się od głosu. Pozostałe wnioski nie uzyskały poparcia większości Sejmu.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce liczy ok. 70 tys. wiernych. Najliczniejsza grupa luteran mieszka na Śląsku Cieszyńskim, gdzie wpływy Reformacji dotarły wkrótce po ogłoszeniu w 1517 r. tez reformacyjnych przez Marcina Lutra. Diecezja cieszyńska zrzesza ok. 38 tys. wiernych.

IAR/PAP/Hryna

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej