Smog w wielu polskich miastach. Normy przekroczone dwukrotnie
Najwyższe stężenie szkodliwych pyłów PM10 w ciągu ostatniej doby zanotowano w Katowicach, Gliwicach, Kielcach i Krakowie. Tak wynika z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ). Statystyki z ostatnich 24 godzin wskazują, że w tych miastach normy jakości powietrza zostały przekroczone ponad dwukrotnie.
2017-12-18, 16:21
Posłuchaj
- Najnowsze dane to uśrednione wyniki pomiarów jakości powietrza od godziny 10 w niedzielę do godziny 9 w poniedziałek - mówi Magdalena Gala z GIOŚ.
Najwyższe w kraju dobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 odnotowano na stacji pomiarowej przy ul. Koszuta w Katowicach - wyniosło 133 mikrogramy na metr sześcienny. W Krakowie przy ulicy Telimeny było to 127 µg/m3, w Gliwicach przy ulicy Mewy - 111 µg/m3, a w Kielcach przy ulicy Jagiellońskiej - 107 µg/m3.
Norma dobowa dla pyłów PM10 wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny. - W Warszawie w ciągu ostatniej doby stan powietrza był umiarkowany - mówi Magdalena Gala. Uśrednione dobowe pomiary w stolicy wyniosły: Al. Niepodległości - 84 µg/m3, ul. Kondratowicza - 94 µg/m3, ul. Marszałkowska - 79 µg/m, ul. Wokalna - 71 µg/m3.
Magdalena Gala z GIOŚ podkreśla, że podawane od rana przez media ostrzeżenia przed smogiem wynikały z pomiarów w konkretnej godzinie, a te w danej chwili mogą być bardzo wysokie. Jak przekonuje, stan jakości powietrza najlepiej oddają właśnie uśrednione, dobowe wyniki.
REKLAMA
W Krakowie obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Władze miasta wydały komunikat, w którym apelują do mieszkańców o pozostawienie samochodów na parkingach i korzystanie z komunikacji miejskiej.
Przed smogiem ostrzega też warszawski ratusz, który zaleca mieszkańcom, by nie spędzali dużo czasu na dworze i zrezygnowali z uprawiania sportu na zewnątrz.
rr
REKLAMA
REKLAMA