Obniżenie wieku emerytalnego: Rada Dialogu Społecznego oceniła przygotowanie ZUS

Rada Dialogu Społecznego wyraża uznanie dla profesjonalnego i bardzo sprawnego przygotowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do wcielenia w życie przepisów o obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

2017-12-20, 18:30

Obniżenie wieku emerytalnego: Rada Dialogu Społecznego  oceniła przygotowanie ZUS
ZUS zebrał bardzo dobre oceny za przygotowanie się do wprowadzenia reformy emerytalnej. Foto: IAR

Posłuchaj

Prezes ZUS Gertruda Uścińska: do 16 grudnia tego roku do Zakładu wpłynęło blisko 413 tysięcy wniosków (IAR)
+
Dodaj do playlisty

 Jak poinformowała podczas posiedzenia Rady prezes ZUS Gertruda Uścińska, do 16 grudnia tego roku do Zakładu wpłynęło blisko 413 tysięcy wniosków w tej sprawie. 70 tysięcy wniosków zostało złożonych przez osoby nieaktywne zawodowo. ZUS wydał 379 tysięcy decyzji wynikających z obniżenia wieku. 53 tysiące to decyzje odmowne lub te, które dotyczą zawieszenia wypłaty świadczenia.

Przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska zwróciła uwagę, że ZUS nie ma problemu z wydawaniem decyzji w sprawie emerytur w ustalonym wymaganym terminie 30 dni. Pracownicy ZUS sprawnie poradzili sobie z wielokrotnie zwiększonymi obciążeniami związanymi z przyjmowaniem wniosków, których było czterokrotnie więcej niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku.

Pracodawcy i związki zawodowe dobrze ocenili  przygotowanie ZUS

Działania ZUS dotyczące realizowania reformy emerytalnej bardzo dobrze oceniają też pracodawcy i związki zawodowe.

Jak mówił Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan, trzeba pogratulować prezes Uścińskiej tak dobrej organizacji pracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podkreślił, że ZUS zrobił wszystko, co mógł i cały proces przebiegał bardzo sprawnie.

REKLAMA

Także Andrzej Radzikowski z OPZZ wyraził uznanie dla działań ZUS. Zaznaczył, że ponad 90 procent decyzji było wydanych w terminie. Te, które w terminie wydane nie były, wynikały nie z tego, że potrzebne były dodatkowe wyjaśnienia związane z uprawnieniami emerytalnymi.

Prezes ZUS podkreśliła, że wiele osób mimo ukończenia 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn zdecydowało się na dalszą pracę z uwagi na fakt, iż dłuższa obecność na rynku zatrudnienia i dłuższe opłacanie składek oznacza wyższą emeryturę. W podejmowaniu decyzji dużą rolę odegrali doradcy emerytalni, którzy są i będą do dyspozycji ubezpieczonych w każdym oddziale ZUS - zaznaczyła profesor Gertruda Uścińska.

Dłuższa praca to wyższa emerytura

Jak podkreślają eksperci, każdy rok pracy dłużej – to o 8-10 proc. wyższe świadczenie.

Wysokość naszych przyszłych emerytur zależy między innymi od zgromadzonych składek. Jak mówi Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan, każdy dodatkowo przepracowany rok może znacząco podwyższyć świadczenie.

REKLAMA

- Jeżeli jest dobra sytuacja na rynku pracy, tak jak obecnie, to nasz kapitał przed przejściem na emeryturę zapisany na kontach w ZUS jest bardzo korzystnie waloryzowany. Np. w tym roku była to waloryzacja o 6,5 proc. W przyszłym roku ze względu na to, że rośnie zatrudnienie i wynagrodzenia spodziewamy się również bardzo korzystnej waloryzacji, o ponad 7 proc. – wyjaśnia ekonomista.

Od 1 października powrót do niższego wieku emerytalnego

Przypomnijmy - od 1 października 2017 r. wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 r., która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć.

REKLAMA

Osoba, która ubiega się o emeryturę, nie musi mieć określonego stażu ubezpieczeniowego - istotne są przede wszystkim środki zgromadzone na jej koncie w ZUS. Świadczenie można otrzymać na swój wniosek lub z urzędu.

Kto może przejść na emeryturę po ukończeniu 60 lub 65 lat?

Na emeryturę w tym wieku mogą przejść:

  1. osoby, które skończą 60 lub 65 lat po 30 września 2017 r.
  2. osoby, które do 30 września 2017 r. skończą 60 lub 65 lat, ale nie osiągną do tego czasu podwyższonego wieku emerytalnego, czyli takiego, który obowiązuje obecnie i zależy od roku i kwartału urodzenia (szczegóły w art. 24 ustawy emerytalnej),
  3. osoby, które do 30 września 2017 r. osiągną również podwyższony wiek emerytalny, jeśli nie mają jeszcze przyznanej powszechnej emerytury.

Jeśli wiek 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna) ukończysz przed 1 października 2017 r., ale przed tym dniem nie będziesz jeszcze w podwyższonym wieku emerytalnym, emeryturę uzyskasz od miesiąca zgłoszenia wniosku o to świadczenie, ale nie wcześniej niż od 1 października 2017 r. (Źr. ZUS)

REKLAMA

PAP/NRG, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej