Uroczystość Objawienia Pańskiego. Historia Święta Trzech Króli

6 stycznia chrześcijanie zachodni obchodzą Święto Objawienia Pańskiego, zwane popularnie Świętem Trzech Króli. Jeszcze inna nazwa tej uroczystości to Epifania. To jedno z najstarszych świąt i w odróżnieniu od innych nie posiada żydowskich korzeni. Jako osobna uroczystość funkcjonuje od końca IV wieku.

2018-01-06, 07:16

Uroczystość Objawienia Pańskiego. Historia Święta Trzech Króli
Święto symbolizuje pokłon złożony Jezusowi przez Trzech Mędrców ze Wschodu. Foto: pixabay.com/Myriams-Fotos

Posłuchaj

Święto Trzech Króli. Relacja Grzegorza Marciaka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Święto nawiązuje do opisywanych w Ewangelii świętego Mateusza Mędrców ze Wschodu, którzy prowadzeni przez gwiazdę przybywają, by oddać pokłon małemu Jezusowi i złożyć Mu swoje dary. Trzej Mędrcy symbolizują wszystkich ludzi, w tym również pogan, który oddają hołd wcielonemu Bogu. 

Święty Mateusz pisze o "magach", a nie o "królach". Tradycja trzech króli wiąże się z proroctwami ze Starego Testamentu. Stąd wywodzi się też przekaz zgodnie, z którym Magowie ofiarowali Jezusowi złoto, kadzidło i mirrę. 

W VIII wieku pojawiają się imiona trzech Magów: Kacper, Melchior i Baltazar. Są to jednak imiona w żaden sposób niepotwierdzone. Od przełomu XV i XVI w na święto Objawienia Pańskiego zaczęto w Kościele katolickim święcić złoto i kadzidło. Kadzidłem okadzano domy i obory z chorymi zwierzętami. 

Tradycja liter na drzwiach

Święcenie kredy wprowadzono w XVIII wieku. Kredą zwyczajowo oznacza się drzwi domów, pisząc na nich litery K+( krzyżyk)M+B oraz cyfry bieżącego roku. Litery te odnoszą się do legendarnych imion królów. Księża podkreślają jednak, że powinno się pisać C+M+B. Te litery są, bowiem skrótem od łacińskiej sentencji: „Christus mansionem benedicat”, co tłumaczymy: „Niech Chrystus Błogosławi ten dom lub to mieszkanie”. To wyraża też osobiste przyjęcie nowo narodzonego Jezusa pod dach swojego domu.

REKLAMA

W dawnej Polsce w domach na końcu obiadu w święto Objawienia Pańskiego roznoszono ciasto. Kto otrzymał ciasto z migdałem, zostawał królem migdałowym. Dzieci chodziły po domach z gwiazdą i śpiewały kolędy. W nagrodę otrzymywały tak zwane szczodraki, czyli rogale. 

koz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej