Naukowcy: tarcza Obamy będzie nieskuteczna
Nowa wersja amerykańskiej tarczy antyrakietowej oparta jest na technologii, która jest mniej skuteczna niż twierdzi Pentagon. Do takiego wniosku doszli naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, którzy przeanalizowali wyniki testów systemu.
2010-05-18, 18:31
W ubiegłym roku prezydent Barack Obama podjął decyzję o rezygnacji z budowy tarczy antyrakietowej w wersji proponowanej przez George'a Busha, uznając ją za nieefektywną. Prezydent Stanów Zjednoczonych zaproponował nową wersję tarczy opartą na sprawdzonych rakietach SM-3. Według Pentagonu, podczas testów osiągnęły one wskaźnik skuteczności na poziomie 84%. Wynik ten zakwestionowali dwaj amerykańscy naukowcy - Theodore Postol z Massachusetts Institute of Technology i George Lewis z Uniwersytetu Cornel.
Przeanalizowali oni wyniki 10 testów SM-3 i doszli do wniosku, że tylko w 1 lub 2 przypadkach pociski te uderzyły w głowice wrogich rakiet balistycznych. W pozostałych przypadkach SM-3 doszło do trafienia, ale nie w głowicę, tylko w inną część makiety. Oznacza to, że w realnych warunkach wroga rakieta zmieniłaby kurs, ale nie zostałaby zniszczona. Pentagon odrzucił twierdzenia naukowców. Rzecznik Agencji Obrony rakietowej major Rick Lehner w wywiadzie dla New York Times określił je mianem „fundamentalnie błędnych". Biały Dom odmawia komentarza w tej sprawie.
rr, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)
REKLAMA