Warszawa: pogrzeb Krzysztofa Skubiszewskiego
W warszawskiej Archikatedrze Świętego Jana Chrzciciela odbyła się msza pogrzebowa byłego ministra spraw zagranicznych, Krzysztofa Skubiszewskiego. Profesora pożegnali przyjaciele, współpracownicy, a także ci, którzy nigdy go nie spotkali, ale są wdzięczni za to, co zrobił dla polskiej polityki zagranicznej.
2010-02-18, 12:03
Posłuchaj
Mszy asystowała Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Nabożeństwo celebrowali metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz i nuncjusz apostolski w Polsce, arcybiskup Józef Kowalczyk. Wspominając profesora kardynał Józef Glemp podkreślił jego zasługi dla polskiej dyplomacji.
Profesora pożegnali jego bliscy, dawni współpracownicy i koledzy ze studiów:
Do katedry przybyli między innymi: szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, byli szefowie rządu Hanna Suchocka i Jan Olszewski, były minister spraw zagranicznych Andrzej Olechowski.
Prezydent Lech Kaczyński w liście odczytanym podczas uroczystości pogrzebowych Krzysztofa Skubiszewskiego podkreślił, że był to człowiek, który przeszedł do historii jako aktywny uczestnik procesów zmieniających oblicze Polski i Europy.
"Żegnamy dzisiaj prof. Krzysztofa Skubiszewskiego - pierwszego ministra spraw zagranicznych wolnej Rzeczypospolitej, wybitnego znawcę prawa międzynarodowego, człowieka, który przeszedł do historii jako aktywny uczestnik procesów, które zmieniły oblicze ówczesnej Polski i Europy" - napisał prezydent w liście odczytanym podczas uroczystości pogrzebowych b. ministra spraw zagranicznych przez Władysława Stasiaka, szefa kancelarii prezydenta.
Kaczyński przypomniał, że Skubiszewski "będąc członkiem czterech ekip rządowych angażował się w redefinicję i praktyczną realizację polityki zagranicznej".
Prezydent zwrócił również uwagę, że profesor przyczynił się do nawiązania przyjaznych i równoprawnych stosunków z naszymi sąsiadami oraz innymi partnerami zewnętrznymi. Przypomniał też, że w czasie, kiedy Skubiszewski był szefem MSZ nastąpiło wyprowadzenie wojsk radzieckich z terytorium Polski, uregulowanie stosunków polsko-niemieckich, tworzenie Trójkąta Weimarskiego, Grupy Wyszehradzkiej oraz podpisanie konkordatu ze Stolicą Apostolską.
REKLAMA
Profesora żegnał doradca premiera do spraw zagranicznych Władysław Bartoszewski, który zwrócił uwagę na to, iż Krzysztof Skubiszewski był twórcą polityki zagranicznej III RP. Odpowiadał między innymi za konkordat i porozumienie z Niemcami.
Wzór do naśladowania, człowiek na którego patrzyło się z podziwem, osoba nie z tej epoki - tak o profesorze mówił marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.
"Jeden z najwybitniejszych specjalistów na świecie"
Ojciec chrzestny nowego pokolenia ludzi Solidarności, którzy weszli do dyplomacji już w niepodległym kraju - tak o Krzysztofie Skubiszewskim mówił Radosław Sikorski. Wybitny, jeden z najwybitniejszych na świecie specjalistów od prawa międzynarodowego - podkreślił Lech Kaczyński. Profesor Władysław Bartoszewski zwrócił uwagę, że minister był tak naprawdę twórcą polskiej polityki zagranicznej.
Krzysztof Skubiszewski wraz z ministrem spraw zagranicznych Hansem Dietrichem Genscherem podpisał układ graniczny między Polską a Niemcami gwarantujący uznanie przez RFN granicy na Odrze i Nysie. W okresie jego urzędowania zostały zapoczątkowane rokowania dotyczące członkostwa Polski w NATO.
REKLAMA
Negocjował także zawarty w 1991 roku polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Miał również zasługi w tworzeniu Trójkąta Weimarskiego. Po odejściu z rządu został przewodniczącym Trybunału Rozjemczego USA - Iran oraz sędzią ad hoc Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze.
W latach 1981-1984 był członkiem Prymasowskiej Rady Społecznej, a w latach 1986-1989 Rady Konsultacyjnej przy przewodniczącym Rady Państwa PRL. Był tez członkiem Papieskiej Akademii Nauk Społecznych.
Działał w ,,Solidarności" oraz Wielkopolskim Klubie Politycznym "Ład i Wolność".
Pierwsza osoba świecka w panteonie wielkich Polaków
Profesor zostanie pochowany w krypcie pod Świątynią Opatrzności Bożej w Panteonie Wielkich Polaków. Będzie pierwszą osobą świecką, która tam spocznie. Są tam pochowani ksiądz Jan Twardowski i ksiądz prałat Zdzisław Peszkowski.
REKLAMA
Krzysztof Skubiszewski zmarł 8 lutego w wieku 83 lat. Był szefem dyplomacji w latach od 1989 do 1993 roku - w rządach: Tadeusza Mazowieckiego, Jana Krzysztofa Bieleckiego, Jana Olszewskiego, Waldemara Pawlaka i Hanny Suchockiej.
kg,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR),PAP
REKLAMA