Szefowie MSZ w Vancouver: konieczne utrzymanie sankcji wobec Pjongjangu
Uczestnicy zorganizowanego przez Kanadę i USA międzynarodowego spotkania w Vancouver ministrów spraw zagranicznych w sprawie Korei Północnej podkreślili we wtorek konieczność utrzymania sankcji wobec Pjongjangu mimo wznowienia rozmów między Koreami.
2018-01-16, 21:27
- Musimy zwiększyć koszt postępowania reżimu do tego stopnia, by Korea Północna musiała wziąć udział w wiarygodnych negocjacjach - mówił na konferencji sekretarz stanu USA Rex Tillerson.
"Urocza ofensywa"
Z kolei szef japońskiej dyplomacji Taro Kono oświadczył, że świat nie powinien postępować naiwnie wobec "uroczej ofensywy" Pjongjangu, jaką jest jego zdaniem wznowienie rozmów z Seulem w związku z zaplanowanymi na przyszły miesiąc Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pjongczangu. "To nie czas na zmniejszanie presji lub nagradzanie Korei Północnej - mówił minister. - Faktem jest natomiast, że zaangażowanie Korei Północnej w dialog może być interpretowane jako dowód, że sankcje odnoszą skutek".
Jednocześnie Tillerson wezwał Chiny i Rosję, które krytykowały spotkanie w Vancouver i nie wzięły w nim udziału, do pełnego stosowania sankcji nałożonych na Pjongjang. "Szczególnie apelujemy w tej kwestii do Rosji i Chin. Pełne wdrożenie (sankcji) jest kluczowe dla bezpieczeństwa ich obywateli i jest jasnym sygnałem woli (tych państw - przyp.red.), że honorują swoje międzynarodowe zobowiązania" - powiedział Tillerson. Zdaniem Pekinu konferencja nie pomoże w rozładowaniu napięć na Półwyspie Koreańskim, ponieważ nie wszystkie główne strony konfliktu biorą w niej udział.
Szef amerykańskiej dyplomacji podkreślił ponadto we wtorek, że "gdy tylko dojdzie do nowej agresji" ze strony Korei Północnej, powinny nastąpić "nowe konsekwencje".
REKLAMA
"Inwestowanie w broń nuklearną doprowadzi jedynie do kolejnych sankcji"
Natomiast minister spraw zagranicznych Korei Południowej Kang Kiung Wha wyraziła na konferencji nadzieję, że dialog z Pjongjangiem będzie trwał także po igrzyskach. Podkreśliła jednocześnie, że obowiązujące sankcje powinny być stosowane bardziej rygorystycznie. Jej zdaniem "zgodne wysiłki społeczności międzynarodowej zaczęły dawać owoce".
"Nasze przesłanie do przywódców Korei Północnej - oświadczyła z kolei szefowa kanadyjskiej dyplomacji Chrystia Freeland - jest jasne: kontynuowanie nuklearyzacji nie da wam ani bezpieczeństwa, ani dobrobytu. Inwestowanie w broń nuklearną doprowadzi jedynie do kolejnych sankcji i ciągłej niestabilności Półwyspu" Koreańskiego.
Wtorkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych ok. 20 krajów zaangażowanych w rozwiązanie kryzysu wokół Korei Północnej poświęcone jest kwestii jej zbrojeń nuklearnych i rakietowych. Celem konferencji ma być zademonstrowanie międzynarodowej solidarności wobec nieustępliwej postawy reżimu w Pjongjangu, który mimo sankcji ONZ i potępienia przez społeczność międzynarodową kontynuuje program zbrojeń nuklearnych i rakietowych.
Do spotkania w Vancouver dochodzi, gdy Korea Północna i Południowa wznowiły rozmowy w związku z decyzją Pjongjangu o dołączeniu do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu.
dcz
REKLAMA