Prof. Zoll: wyrok Trybunału nie jest przełomem

Profesor Andrzej Zoll uważa, że po orzeczeniu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Polska nie będzie musiała zmieniać prawa. Chodzi o wyrok w sprawie polskiego homoseksualisty, który po śmierci swojego partnera nie mógł nabyć prawa do jego mieszkania. Strasburg uznał, że brak możliwości dziedziczenia w Polsce przez partnerów homoseksualnych narusza Konwencję Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

2010-03-03, 16:05

Prof. Zoll: wyrok Trybunału nie jest przełomem

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty

W opinii byłego rzecznika praw obywatelskich decyzja Trybunału dotyczy zmienionych już przepisów. Profesor powiedział, że nie ma żadnego przełomu, a jedynie potwierdzenie obecnie obowiązujących w Polsce przepisów.

Według profesora mówienie, że decyzja Trybunału jest rewolucyjna, a polskie przepisy dyskryminują, wprowadza w błąd.

"Potrzebna zmiana przepisów"

Profesor Piotr Winczorek ocenia, że potrzebna będzie zmiana polskich przepisów w kwestii praw par homoseksualnych - ale bez zmian w konstytucji.

Konstytucjonalista odniósł się w ten sposób do wyroku Trybunału praw człowieka w Strasburgu, który uznał, że brak możliwości dziedziczenia w Polsce przez partnerów homoseksualnych narusza Konwencję Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

REKLAMA

Konstytucjonalista uważa, że prawa par homoseksualnych powinny zostać uregulowane, ale nie należy ich zrównywać z prawami małżeństw. Można pomyśleć o ustanowieniu innego typu związku partnerskiego - powiedział profesor Winczorek.

W ocenie Piotra Winczorka - zmiany nie powinny obejmować polskiej konstytucji, bo nie powinno się wykreślać zapisu, że małżeństwem jest związek kobiety i mężczyzny. "Radziłbym zachować to rozumienie małżeństwa, jakie jest przez konstytucję przyjęte i które ma zakorzenienie w prawie od czasów rzymskich, w obyczaju i w moralności" - mówił konstytucjonalista.

Skargę do Trybunału w Strasburgu skierował przeciwko Polsce mężczyzna, który chciał odziedziczyć prawo wynajmu mieszkania komunalnego swojego zmarłego partnera homoseksualnego. Najpierw administracja, potem polskie sądy odmówiły mu prawa do tego lokalu.

to,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej