7 obalonych mitów, czyli bzdury, w które wierzymy
Myślisz, że witamina C leczy grypę i przeziębienie, a napar z mięty albo wódka z pieprzem są dobre na ból brzucha? Nic bardziej mylnego.
2010-03-13, 11:28
1. Witamina C leczy grypę i przeziębienia -Mit
Obie choroby wywołują wirusy które można- a i to nie zawsze- zwalczać wyłącznie lekami przeciwirusowymi, dostępnymi na receptę. Witamina C, czyli kwas askorbinowy, teoretycznie może łagodzić takie objawy jak katar oraz zwiększać odporność organizmu. Jednak z dotychczas przeprowadzonych badań naukowych wynika, że u większości ludzi taki efekt nie występuje. Witamina C nie chroni przed przeziębieniem czy grypą, ani nie zmniejsza nasilenie objawów, a w najlepszym razie może nieznacznie skrócić czas trwania choroby. Natychmiast zażywana w tzw. megadawkach (co najmniej kilkugramowych) może wywoływać np. atak kamicy nerkowej u osób podatnych na tą przypadłość osób.
2. Ostre przyprawy wywołują wrzody żołądka - Mit/Fakt
Za chorobę wrzodową odpowiadają głównie bakterie. U niektórych potrafią one zaburzyć działanie mechanizmów chroniących błonę śluzową żołądka przed działaniem znajdujących się w nim soków trawiennych. Wówczas żołądek niejako trawi sam siebie i powstaje owrzodzenie. Ostre przyprawy drażnią błonę śluzową i mogą sprzyjać rozwojowi choroby, ale same z siebie jej nie powodują.
3. Masło psuje wzrok - Mit
Zawarte w nim witaminy (A,D,E) są korzystne dla organizmu, w tym dla naszych oczu. Nie jest to jedyne ich źródło w naszej diecie, dlatego masło nie jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania tego zmysłu. Należy też pamiętać, że jest ono kaloryczne i zawiera dużo nasyconych kwasów tłuszczowych. Dieta bogata w "ssacze" tłuszcze zwierzęce może sprzyjać rozwojowi miażdżycy czy nadciśnienia, a te choroby często prowadzą do uszkodzenia siatkówki oka. Dlatego w codziennej diecie lepiej zastępować masło tłuszczami roślinnymi.
4. Gorące mleko z masłem i miodem na przeziębienie - Mit
Mleko i masło zawierają dużo nasyconych kwasów tłuszczowych, które raczej szkodzą niż pomagają- chorzy potrzebują raczej tłuszczów nienasyconych, takich jak te w tranie. Jeśli chodzi o miód, wysoka temperatura mleka (czy herbaty) może sprawić, że utraci on część swoich leczniczych właściwości.Lepiej więc spożywać go- jak czosnek na "zimno".
REKLAMA
5. Napar z mięty albo wódka z pieprzem na ból brzucha - Mit
Obydwa napoje mają przede wszystkim działanie drażniące, a alkohol dodatkowo może uszkadzać śluzówkę żołądka. Jeśli przyczyną bólu jest jej zapalenie lub wrzód, takie „lekarstwo” może tylko zaszkodzić.
6. Jajko lub zsiadłe mleko na poparzenia - Mit
Okłady ze zsiadłego mleka można stosować tylko przy oparzeniach pierwszego stopnia, czyli gdy skóra jest zaczerwieniona, ale nie ma na niej pęcherzy czy ubytków tkanki. Wszystkie poważniejsze przypadki należy traktować jak zakażone rany – przemyć czystą, chłodną wodą i osłaniać przed zabrudzeniem, ale tak, by nie dotykać przy tym uszkodzonego obszaru. Nakładanie jakichkolwiek „domowych” substancji na oparzenia drugiego czy trzeciego stopnia pogarsza ich gojenie się.
7. Tłuste jedzenie przed alkoholem - Mit
Owszem, po takim posiłku „procenty” nie uderzają nam tak szybko do głowy. Dzieje się tak, ponieważ alkohol rozpuszcza tłuszcze i trudniej się wchłania w ich obecności. Jednak taka kombinacja jest zabójcza dla wątroby i na dłuższą metę może doprowadzić do jej trwałego uszkodzenia, czyli marskości.
os, pr, focus.pl
REKLAMA
REKLAMA