Publicystka o sporze polsko-izraelskim: konflikt korzystny dla Niemców
– Od dłuższego czasu narracja historyczna się zmienia, w Niemczech szuka się współwinnych Holokaustu – mówiła w audycji Orzeł czy Reszka Aleksandra Rybińska z „Sieci”, oceniając że obecny konflikt polsko-izraelski jest Niemcom „na rękę”. W Polskim Radiu 24 również komentarz dra Michała Kuzia z Uczelni Łazarskiego.
2018-01-30, 20:30
Posłuchaj
– W konflikcie między Polską a Izraelem niemieckie media podchwyciły temat, ale niemieccy politycy wstrzymują się od komentarzy. Chociażby z powodu własnej historii – wskazywała na naszej antenie Aleksandra Rybińska. – Niemieccy politycy bardzo dobrze wiedzą, kto napadł na Polskę, kto budował obozy koncentracyjne. W związku z tym nie starają się być stroną w sporze – dodawała ekspertka, oceniając przy tym, że konflikt jest dla Niemiec korzystny.
– To jest „na rękę” Berlinowi. Od dłuższego czasu narracja historyczna Niemców się zmienia, szuka się tam współwinnych holokaustu – komentowała Aleksandra Rybińska.
Z kolei dr Michał Kuź ocenił w audycji Orzeł czy Reszka, że spór na linii Polska-Izrael zostanie dość szybko zażegnany. – Niemieckie media podchwyciły temat, wykorzystały okazję, by wbić nam kilka szpilek. Faktycznie jednak na Zachodzie sprawa nie nabrała rozmiarów, które byłyby alarmujące – mówił. – W Europie temat nie został podchwycony, bo, być może się mylę, ale mam wrażenie, że to spór do rozwiązania; to burza w szklance wody – dodawał dr Michał Kuź, który zaznaczył, że na Starym Kontynencie Izrael, poza Polską i kilkoma krajami naszego regionu, „nie ma zbyt wielu sojuszników”.
Sejm w piątek uchwalił nowelizację ustawy o IPN – Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Zgodnie z nią każdy, „kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech”. Taka sama kara grozi za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”.
REKLAMA
Premier Benjamin Netanjahu skrytykował te zmiany. W jego imieniu w czasie uroczystości w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz ambasador Izraela w Polsce Anna Azari powiedziała, że zmiany w przepisach to fałszowanie historii.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Józef Orzeł.
Polskie Radio 24/IAR/zz
REKLAMA
___________________
Orzeł czy reszka - wszystkie audycje
Data emisji: 30.01.18
Godzina emisji: 20.06
REKLAMA