Po spotkaniu ministra zdrowia z rezydentami. Będą kolejne rozmowy

Po czwartkowych negocjacjach, które odbyły się w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”, szef resortu zdrowia powiedział, że są protokoły rozbieżności, ale wszystko idzie w dobrym kierunku. Zdaniem rezydentów, rozmowy były konstruktywne. W Polskim Radiu 24 komentarz Marii Libury, ekspertki z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

2018-02-02, 11:03

Po spotkaniu ministra zdrowia z rezydentami. Będą kolejne rozmowy
Minister zdrowia Łukasz Szumowski rozmawia z dziennikarzami, przed kolejnym spotkaniem z lekarzami rezydentami, którzy domagają się wzrostu nakładów na zdrowie i podwyżek. Warszawa, 01.02.2018. Foto: PAP/Jacek Turczyk

Posłuchaj

02.02.18 Po spotkaniu ministra zdrowia z rezydentami. Będą kolejne rozmowy
+
Dodaj do playlisty

Minister Łukasz Szumowski powiedział, że podczas rozmów poruszano kwestie nakładów na służbę zdrowia, warunków pracy i płacy lekarzy rezydentów oraz lekarzy specjalistów. Omówione zostały też zachęty dla lekarzy do pozostawania w Polsce, a także kwestie odbiurokratyzowania systemu, skrócenia kolejek oraz cyfryzacji ochrony zdrowia. – Zbliżamy się w swoich stanowiskach, jednak nadal mamy protokoły rozbieżności w wielu punktach – dodał szef resortu zdrowia. Zaznaczył, że  negocjacje będą utrzymywane w poufności, dopóki wszystkie problemy nie zostaną rozwiązane.

Wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Jarosław Biliński powiedział, że udało się porozumieć w kwestii odbiurokratyzowania medycyny i skrócenia kolejek. Również mówił o protokole rozbieżności i różnicach zdań w kilku kwestiach.

– Dotychczas relacje z rozmów między Ministerstwem Zdrowia a grupą rezydentów, którzy dziś reprezentują już znacznie szerszą grupę, przypominały raporty z wojny pozycyjnej. W tej chwili mamy język negocjacji, to pokazuje, że dochodzi do dialogu – komentowała na naszej antenie Maria Libura, zaznaczając że rozmowy nie są łatwe. – Cały czas problematycznym obszarem jest wzrost nakładów na ochronę zdrowia, a także kwestia warunków pracy młodych lekarzy. To, co było powodem rozpoczęcia protestu, nadal pozostaje kwestią najtrudniejszą – dodawała gość PR24.

Lekarze rezydenci protestują od października. Domagają się poprawy warunków pracy i wzrostu wynagrodzeń. Główny postulat dotyczy szybszego zwiększenia finansowania ochrony zdrowia, do 6,8 procent PKB w trzy lata. Już podczas rozmów z poprzednim ministrem Konstantym Radziwiłłem, obniżyli swoje żądania i zaproponowali osiągniecie 6 procent PKB w 2023 roku. Rządowa ustawa, która weszła już w życie, przewiduje, że nakłady na ochronę zdrowia będą rosły stopniowo do 6 procent PKB w 2025 roku. 

REKLAMA

Więcej w całej rozmowie z Marią Liburą.  

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/IAR/zz

____________________ 

REKLAMA

Data emisji: 02.02.18

Godzina emisji: 10:15


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej