Ksiądz pytał 8-latków czy się onanizują
Drugoklasiści w jednej z oświęcimskich szkół podstawowych otrzymali "ściągę" do dziesięciu przykazań, przykazań kościelnych i grzechów głównych. Miała im pomóc w przygotowaniach do pierwszej komunii, wywołała oburzenie.
2010-03-16, 16:41
Nie modliłem się, przeklinałem, sięgałem po narkotyki, onanizowałem się, współżyłem z chłopakiem, z dziewczynką, nie chciałem rozmawiać z rodzicami o sprawach związanych z życiem małżeńskim - z takich grzechów mają się spowiadać w Oświęcimiu 8-letnie dzieci przystępujące do pierwszej komunii.
Drugoklasiści w jednej z oświęcimskich szkół podstawowych otrzymali "ściągę" do dziesięciu przykazań, przykazań kościelnych i grzechów głównych. Miała im pomóc w przygotowaniach do sakramentu, wywołała oburzenie. - Moje dziecko zapytało mnie, co znaczy to słowo. Jak mu mam wytłumaczyć, co znaczy onanizować się. To absurd - denerwuje się jedna z mam. Nie chce ujawnić swojego nazwiska, obawia się, że dziecko będzie szykanowane przez księdza, a może nawet nie zostanie dopuszczone do komunii.
Kartki z opisami grzechów przygotował ks. Adam z parafii św. Maksymiliana w Oświęcimiu. W ten sposób dzieci dowiedziały się, że grzechem jest też wiara w horoskopy i wróżby, robienie zakupów w niedzielę, nieprzestrzeganie przepisów drogowych. Spowiadać muszą się z palenia papierosów i picia alkoholu, późnego chodzenia spać, mówienia nieskromnych żartów. Grzechem jest bezwstydne myślenie, mówienie i patrzenie, oglądanie nieprzyzwoitych filmów i obrazków, czytanie niestosownych gazet.
Sprawa dotarła już do kurii bielsko-żywieckiej. - Każda publikacja kościelna musi mieć imprimatur, czyli oficjalną aprobatę biskupa na druk - wyjaśnia ks. Stanisław Dadak, kanclerz w kurii bielsko-żywieckiej. - Ta publikacja takiej pieczęci nie miała. Ksiądz popełnił wielki błąd.
Czy i jakie konsekwencje zostaną wyciągnięte wobec kapłana, zdecyduje wydział katechetyczny. - Zalecałbym katechetom większą dojrzałość. To bardzo ważne - mówi ks. Andrzej Gołębiowski z Krakowa. - Nigdy nie dałbym dziecku takiego rachunku sumienia. Pewne pojęcia dla dzieci w tym wieku są niezrozumiałe i nieczytelne, trzeba do nich mówić delikatnie i umiejętnie - wyjaśnia ks. Andrzej.
REKLAMA
Sprawca całego zamieszania twierdzi, że niefortunny rachunek sumienia trafił w ręce drugoklasistów omyłkowo. - Był przeznaczony dla dorosłych przygotowujących się do bierzmowania - wyjaśnia ks. Adam. Jego uczniowie przystąpią do komunii 30 maja.
mch, gazetakrakowska.pl
REKLAMA