Teatr Lalka. "W perspektywie widzenia zawsze było dziecko"

Historia Teatru Lalka to pierwsza tego typu publikacja poświęcona scenie wywodzącej się z najpiękniejszej polskiej tradycji teatralnej i plastycznej.  Książka zawiera materiały  dokumentujące, opisujące i interpretujące jej dokonania artystyczne, estetyki i style na przestrzeni 70 lat. To opowieść o teatrze, w którym lalki stają się przewodnikami po historii i współczesności. O historii Teatru Lalka mówiła w audycji Warto Czytać współautorka książki "Teatr Lalka 1945-2015. Samarkanda-Kraków-Warszawa" Joanna Rogacka.

2018-02-04, 14:45

Teatr Lalka. "W perspektywie widzenia zawsze było dziecko"
Fragment okładki albumu "Teatr Lalka 1945-2015. Samarkanda-Kraków-Warszawa, Warszawa 2017". Foto: Teatr Lalka

Posłuchaj

04.02.2018 Joanna Rogacka: „To był sposób na przetrwanie i pomoc Polakom w przetrwaniu tych strasznych czasów”
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślała Joanna Rogacka, w perspektywie widzenia Teatru Lalka zawsze było dziecko. - Jeżeli mówimy o artystycznym teatrze dla dzieci, to przedstawienie powinno zainteresować dziecko, ale i widza dorosłego. Chodziło zawsze o sprawy dziecka, jego problemy, kompetencje odbiorcze. Wielcy artyści się w tym realizowali. Według założycielki Teatru Lalka Janiny Kilian–Stanisławskiej teatr lalek to dzieło sztuki w ruchu. Moim zdaniem trafia w sedno tej sztuki – mówiła współautorka książki.

Według rozmówczyni Polskiego Radia 24 aktorzy-lalkarze współtworzą przedstawienie. – Przez wiele dziesięcioleci lalkarze byli służebni wobec lalki. To lalka była postacią i dziełem sztuki, natomiast lalkarz nadawał im ruch i życie. Im tego życia było więcej, tym robota lalkarza była doskonalsza – wskazywała Rogacka.

Twórczyni Teatru Lalka należała do elity artystycznej Lwowa. - Janina Kilian–Stanisławska była Polką ze Lwowa, ilustratorką, historykiem sztuki. W 1940 roku wraz z synem Adamem podzieliła los tysiąca lwowian deportowanych w głąb ZSRR. Po dwóch ciężkich latach Janina trafiła do Samarkandy, gdzie założyła polski teatr marionetek. To był sposób na przetrwanie i pomoc Polakom w przetrwaniu tych strasznych czasów – powiedziała Joanna Rogacka.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem programu była Luiza Bebłot.

Polskie Radio 24

Warto czytać w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

REKLAMA

Data emisji: 04.02.2018

Godzina emisji: 14:14


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej