W walce ze smogiem konieczna współpraca koncernów, gmin i państwa

Polskie koncerny energetyczne podejmują walkę ze smogiem. W tym celu prowadzą kampanie mające przekonywać o prozdrowotnym znaczeniu ograniczenia zapylenia, i zachęcające do instalowania urządzeń grzewczych nowej generacji. Rozwijana jest też współpraca z samorządami.

2018-02-05, 16:36

W walce ze smogiem konieczna współpraca koncernów, gmin i państwa
Elektrownia Jaworzno. Foto: Tauron

Posłuchaj

O konieczności współpracy koncernów, gmin i państwa w walce ze smogiem mówią goście Agri Faktów radiowej Jedynki./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

− Organizowane są między innymi działania informacyjno-edukacyjne, skierowane do mieszkańców terenów wiejskich, wyjaśnia Kamil Kamiński -wiceprezes grupy Tauron.

Jak wyjaśnia, po gminach województwa małopolskiego jeździ bus, który pokazuje jak można przejść na taryfę antysmogową albo nawiązać współpracę z partnerami koncernu.

Zamiast węgla można ogrzewać gazem

− Sposobem na zredukowanie zapylenia powietrza jest zwiększenie zastosowanie gazu w transporcie i ogrzewaniu domów jednorodzinnych, podkreśla Maciej Woźniak -wiceprezes zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

I wymienia gaz sprężony dla autobusów, śmieciarek, z drugiej strony gaz do ogrzewania domów.

Sieć gazowa obejmuje niewiele ponad połowę obszaru Polski

Problemy stwarza fakt, że sieć gazowa obejmuje tylko 58 proc. obszaru Polski. Skutecznym rozwiązaniem ma być tworzenie małych sieci lokalnych. 

Wymiana pieca dzięki Tauronowi  z oprocentowaniem zero procent

− Każda gmina może realizować lokalne programy, wspierane przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska. Natomiast Tauron oferuje kompleksowe podejście do wymiany pieca naszego partnera, finansowanie w ramach rat zero procent i dostarczanie najtańszego paliwa na rynku – energii elektrycznej albo gazu, mówi Kamil Kamiński.

Duża rola gmin w ograniczaniu zapylenia

Wiceprezes uważa, że planom koncernów energetycznych sprzyjają uchwały antysmogowe, które mobilizują gminy do podejmowania działań ograniczających zapylenie.

Decydująca w walce ze smogiem  jest współpraca  z samorządami  lokalnymi, uważa Maciej Woźniak  -wiceprezes  zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego  i Gazownictwa.

500 listów intencyjnych z gminami

Jak dopowiada, w ciągu ostatniego roku Tauron podpisał prawie 500 listów intencyjnych z gminami na przyłączenie sieci gazowej.

Dlatego współpraca z lokalnymi samorządowymi jest dla koncernu kluczowa.

Zdaniem Kamila Kamińskiego, istotne znaczenie dla współpracy Tauronu z gminami ma wsparcie, jakie samorządy otrzymują w ramach programów rządowych.

To jest np. prawie ćwierć miliarda zł, które wyasygnował wojewódzki fundusz ochrony środowiska na Śląsku na modernizację i rozbudowę sieci ciepłowniczej.

Eksperci uważają, że walka ze smogiem będzie skuteczna tylko wtedy, gdy dojdzie do połączenia działań gmin, koncernów energetycznych oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Do gmin a także szkół, adresowana jest akcja Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa pod hasłem „Rodzice i dzieci - powietrze bez śmieci” , w ramach której fundowane są naukowe place zabaw w gminach oraz pracownie przyrodnicze w szkołach.

Kwiatkowski Dariusz, jk

Polecane

Wróć do strony głównej