Polskie firmy nieprzygotowane na cyberataki
Dziś obchodzimy Światowy dzień Bezpiecznego Internetu - a bezpieczeństwo w sieci jest dziś ważnym temat dla milionów osób i firm.
2018-02-06, 20:53
Posłuchaj
Z Internetu korzysta już prawie połowa ludzi na świecie, i niestety to narzędzie też coraz częściej wykorzystywane jest przez cyberprzestępców. W poprzednim roku w wyniku cyberataków straty finansowe poniosło 44% polskich przedsiębiorstw, a 62% odnotowało zakłócenia i przestoje w funkcjonowaniu - wynika z raportu firmy doradczej PwC „Cyber-ruletka po polsku”.
Polskie firmy bezbronne jak niemowlę przed cyberatakiem
− Indeks Cyberbezpieczeństwa, stworzony przez PwC na podstawie badania ponad 100 polskich firm, wskazuje, że tylko 8% z nich jest w pełni dojrzała pod względem odporności na cyberzagrożenia - tłumaczy Tomasz Sawiak wicedyrektor w zespole ds. cyberbezpieczeństwa w PwC.
Jak wyjaśnia, w tym wypadku dojrzałość oznacza posiadanie kompetencji, zasobów, mechanizmów zabezpieczających, na które składają się mechanizmy prewencyjne jak i organizacyjne w postaci procedur reagowania na incydenty.
Mikroskopijne budżety na zabezpieczenia
− Polskie firmy przeznaczają na cyberbezpieczeństwo średnio zaledwie 3% swojego całkowitego budżetu IT, a to zdecydowanie za mało, by można było zbudować skuteczną obronę” - mówi ekspert.
REKLAMA
− Proszę sobie wyobrazić, że jeśli na system wydano 2 mln zł, to tylko 60 tys. zł przeznacza się na jego ochronę, czyli na testy, projekty, mówi ekspert.
Duże firmy też bezbronne na ataki
Tymczasem podmioty, które w Indeksie Cyberbezpieczeństwa zostały uznane za dojrzałe w tym względzie, wydają średnio 10%. Z badania PwC wynika także, że 20% dużych i średnich firm w Polsce nie posiada żadnego specjalisty od cyberbezpieczeństwa, a 46% nie stworzyła procedur reakcji na incydenty.
44 proc. polskich firm poniosło straty w wyniku ataków hakerskich
A skutki ataków hackerskich to realne starty w firmach, które przekładają się na straty dla całej gospodarki.
Jak zaznacza ekspert, gospodarka to system naczyń połączonych, gdzie problem nie dotyczy jednej firmy. O skali zjawiska świadczy fakt, że 44 proc. polskich firm padło ofiarą ataków, skutkujących stratami finansowymi.
REKLAMA
Najczęstszym źródłem ataków – sami pracownicy firmy
Z danych zebranych w raporcie PwC wynika, że w 2017 r. 65% firm w Polsce wykryło incydenty związane z bezpieczeństwem. Ich najczęstszym źródłem są niezmiennie aktualni pracownicy (33%), hakerzy (28%) oraz byli pracownicy (13%). Skutki cyberataków dla polskich przedsiębiorców były dotkliwe. 44% z nich deklaruje, że w wyniku zaistniałych incydentów poniosło straty finansowe. Odsetek ten jest prawdopodobnie jeszcze wyższy, jeśli weźmiemy pod uwagę, że aż 62% firm odnotowało takie ataki.
Justyna Golonko, jk
REKLAMA