Rex Tillerson: USA rozczarowane podpisaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o IPN
Szef amerykańskiej dyplomacji Rex Tillerson wyraził rozczarowanie, że prezydent Andrzej Duda zdecydował się podpisać nowelizację ustawy o IPN. Jednocześnie Departament Stanu poinformował, że kontynuuje dialog w tej sprawie z polskim rządem.
2018-02-07, 06:56
Posłuchaj
W oświadczeniu opublikowanym przez Departament Stanu Rex Tillerson podkreślił, że Stany Zjednoczone uważają wyrażenie "polskie obozy śmierci" za bolesne i nieprawdziwe. Stwierdził jednak, że z tego typu określeniami należy walczyć w sposób, który chroni fundamentalne prawa, czyli poprzez otwartą debatę, edukację i badania naukowe.
- Nasz podsekretarz stanu Wess Mitchell prowadził wiele rozmów z partnerami w Polsce. Jesteśmy rozczarowani, że prezydent Andrzej Duda zdecydował się podpisać ustawę, która wprowadza kryminalną odpowiedzialność za przypisanie nazistowskich zbrodni państwu polskiemu - mówiła rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert, dodając, że nowe prawo niekorzystnie wpłynie na wolność słowa i dyskurs akademicki.
Rzeczniczka resortu dyplomacji USA tłumaczyła, że dialog pomiędzy Waszyngtonem a Warszawą będzie kontynuowany. Nie chciała jednak wchodzić w szczegóły "prywatnych rozmów dyplomatycznych". Oceniła, że zamierzony efekt łatwiej będzie osiągnąć utrzymując ich prywatny charakter.
REKLAMA
"To pokazuje skalę wyzwania, jakie przed nami stoi"
- Oświadczenie sekretarza stanu USA Rexa Tillersona pokazuje nam skalę wyzwania, jakie przed nami stoi, jeśli chodzi o dialog i wyjaśnianie ustawy o IPN - skomentował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Jak dodał, decyzja prezydenta Andrzeja Dudy stwarza instrument do takiej rozmowy.
Szczerski ocenił, że oświadczenie Tillersona pokazuje na "skalę wyzwania, jakie przed nami stoi, jeśli chodzi o dialog i wyjaśnianie tej ustawy". - My jesteśmy do tego dialogu zarówno z Izraelem, jak i z Waszyngtonem gotowi, i jesteśmy na niego otwarci - zadeklarował prezydencki minister.
Podkreślił, że istnieje przestrzeń dialogu, a kontakt między państwami jest "stały". - Natomiast rzecz pokazuje, że rzeczywiście przed nami jeszcze duże wyzwanie, jeśli chodzi o wyjaśnienie intencji i treści tej ustawy i jej zakresu - dodał Szczerski.
REKLAMA
Według niego decyzja prezydenta Andrzeja Dudy, która łączy podpis ze skierowaniem ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, stwarza "instrument do tego, żeby taką rozmowę prowadzić".
Zobacz internetowy serwis edukacyjno-społeczny Polskiego Radia - GermanDeathCamps.info >>>
O podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o IPN poinformował we wtorek jego rzecznik Krzysztof Łapiński.
Nowelizacja wprowadza do ustawy o IPN art. 55a, który stanowi, że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".
REKLAMA
Prezydent we wtorek poinformował, że zdecydował się podpisać nowelizację ustawy o IPN, a jednocześnie zdecydował, że skieruję tę ustawę w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego.
mg, mr
REKLAMA