IPN Ukrainy: historycy nie mogą czuć się bezpiecznie w Polsce, forum historyczne nie może spotykać się w dotychczasowym formacie
Po przyjęciu przez obie izby polskiego parlamentu nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej ukraiński IPN poinformował, że nie widzi możliwości dalszej współpracy w ramach Ukraińsko-Polskiego Forum Historyków w dotychczasowym kształcie.
2018-02-07, 13:48
Posłuchaj
Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej oświadczył, że ukraińscy historycy nie mogą się czuć bezpiecznie na terytorium Polski. Wynikać to ma z przyjętej przez polski parlament i podpisanej przez prezydenta nowelizacji ustawy o IPN, zgodnie z którą za negowanie zbrodni ukraińskich nacjonalistów grozi odpowiedzialność karna. Ukraiński IPN wycofuje się z prac Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków na terytorium Polski i proponuje, aby prace Forum całkiem przenieść na Ukrainę.
Jak czytamy w oświadczeniu ukraiński, IPN nie widzi możliwości prac Polsko Ukraińskiego Forum Historyków w poprzednim formacie. Powód to niemożność zagwarantowania wolności wypowiedzi dla ukraińskich historyków przebywających w Polsce, a także niemożność zagwarantowania im bezpieczeństwa. Jak napisano w oświadczeniu - ze względu na wartość otwartego dialogu i wolnego dostępu do źródeł - ukraiński IPN zwraca się do polskich kolegów z propozycją przeniesienia posiedzeń forum wyłącznie na Ukrainę.
- Dlatego też, przestrzegając wartości otwartego dialogu i wolnego dostępu do źródeł, zwracamy się do polskich kolegów z propozycją kontynuowania dyskusji historycznych na terytorium Ukrainy, gdzie nie obowiązują żadne ograniczen ia czy dyktat polityczny w kwestii ocen przeszłości – czytamy.
Wzbudzająca kontrowersje na Ukrainie polska nowelizacja ustawy o IPN przewiduje karę grzywny, albo pozbawienia wolności do 3 lat za negowanie zbrodni ukraińskich nacjonalistów.
REKLAMA
Ukraiński IPN przypomniał, że od 2015 roku doszło do pięciu spotkań uczestników Ukraińsko-Polskiego Forum Historyków. Spotkania te odbywały się dwa razy w roku, na przemian na Ukrainie i w Polsce.
Na czele ukraińskiego IPN stoi Wołodymyr Wiatrowycz, historyk krytykowany w Polsce m.in. za tezę, że konflikt polsko-ukraiński podczas drugiej wojny światowej i w okresie powojennym, w tym ludobójstwo na Wołyniu, był konfliktem zbrojnym między polskimi i ukraińskimi formacjami podziemnymi.
PAP/IAR/agkm
REKLAMA