Jest porozumienie ministra zdrowia z lekarzami rezydentami. Komentarze

"Udało się wypracować kompromis. Ochrona zdrowia jest priorytetem tego rządu" – poinformował w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski po spotkaniu z lekarzami rezydentami. O porozumieniu mówili w Polskim Radiu 24 prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski i Adrian Stankowski z Gazety Polskiej Codziennie.

2018-02-08, 13:35

Jest porozumienie ministra zdrowia z lekarzami rezydentami. Komentarze

Posłuchaj

08.02.18 Komentarz dra Michała Sutkowskiego
+
Dodaj do playlisty

"Po długich i ciężkich rozmowach udało się nam wypracować kompromis" - poinformował w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski na wspólnej konferencji z przedstawicielami Porozumienia Rezydentów OZZL. "Porozumienie przewiduje coroczny wzrost nakładów na ochronę zdrowia i 6 proc. PKB w 2024 roku” – poinformował minister Szumowski. "Wzrosną wynagrodzenia lekarzy specjalistów pracujących w jednym szpitalu" – dodał.

Minister podkreślił, że lekarze rezydenci "bardzo odpowiedzialnie podeszli do rozmów i do oczekiwań Polaków". Zaznaczył, że była zgoda co do tego, że wzrost wynagrodzenia powinien skutkować czasowym zobowiązaniem do pracy w Polsce. "Jedną z największych bolączek ochrony zdrowia jest - jak państwo wiecie - drenaż mózgów, wyjazdy młodych lekarzy po specjalizacjach za granicę; druga wążna bolączka to nadmierne obciążenie lekarzy specjalistów, którzy, aby osiągnąć przyzwoite wynagrodzenie, bardzo ciężko pracują - nierzadko w kilku miejscach" - powiedział Szumowski.

Podkreślił, że przyjęte porozumienie odpowiada na te bolączki i zakłada, że "lekarz specjalista, który zechce pracować w jednym miejscu pracy otrzyma godziwe wynagrodzenie". "To pozwoli na pochylenie się nad pacjentem, na znalezienie dla niego czasu oraz poprawi ciągłość opieki nad nim" - ocenił Szumowski.

Jak podkreślił dr Michał Sutkowski, "jest to ważne porozumienie choć na razie znane są tylko jego ogólne zarysy". – Podzielam pogląd, że specjaliści powinni pracować najlepiej w jednym miejscu, gdzie powinni być dobrze wynagradzani. Słysząc o asystentach medycznych - de facto nowym zawodzie który ma powstać - też jesteśmy za i apelujemy, by taki zawód mógł być także wpisany w opiekę podstawową – mówił.

Zdaniem Adriana Stankowskiego, porozumienie jest sukcesem ministra Szumowskiego i nowego rządu. - Ochrona zdrowia była wymieniona na pierwszym miejscu przez premiera Morawieckiego wśród priorytetów tego rządu - przypomniał.

REKLAMA

Lekarze protestują od 2 października. Początkowo prowadzili protest głodowy, z czasem zdecydowali o zmianie formy: zaczęli wypowiadać klauzulę opt-out - umowę, na mocy której lekarze zgadzają się na wydłużenie czasu pracy powyżej 48 godzin tygodniowo, dzięki czemu w wielu szpitalach zapewniona jest całodobowa obsada lekarska. Według szacunków MZ, klauzulę opt-out wypowiedziało dotychczas ok. 3,8 tys. lekarzy.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/PAP/pr

REKLAMA

____________________ 

Data emisji: 8.02.18

Godzina emisji: 11:35, 13:06, 13:15


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej