Petro Poroszenko przeprowadził rozmowę telefoniczną z Władimirem Putinem

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Doszło do niej w poniedziałek, w trzecią rocznicę zawarcia mińskich porozumień w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie.

2018-02-14, 12:12

Petro Poroszenko przeprowadził rozmowę telefoniczną z Władimirem Putinem

Posłuchaj

Poroszenko i Putin rozmawiali o sytuacji w Donbasie - relacja Pawła Buszko (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Informację o rozmowie przekazał we wtorek wieczorem z powołaniem na własne źródła portal opiniotwórczego tygodnika ukraińskiego „Dzerkało Tyżnia”. Wiadomość tę potwierdziła następnie administracja prezydencka w Kijowie. Według informatorów tygodnika, rozmowa "nie była krótka i odbyła się z inicjatywy strony ukraińskiej".

"Prezydent Ukrainy przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji w celu aktywizacji procesu uwalniania ukraińskich jeńców, w tym wymiany funkcjonariuszy Straży Granicznej i ukraińskich wojskowych na terytoriach okupowanych" - przekazały służby prasowe Poroszenki.

"Omówiono także agendę spotkania ministrów spraw zagranicznych czwórki normandzkiej (Francja, Niemcy, Ukraina, Rosja - przyp. red.), zaplanowanego na 16 lutego w Monachium. Rozmowa telefoniczna była skoordynowana z partnerami formatu normandzkiego i z amerykańskimi sojusznikami" – poinformowano.

"Dzerkało Tyżnia" przypomina, że do ostatniej rozmowy telefonicznej Poroszenki z Putinem doszło w lipcu 2017 roku. Uczestniczyli w niej wówczas także przywódcy dwóch innych państw czwórki normandzkiej: kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron.

Tygodnik podkreśla także, że administracja prezydenta Ukrainy nie informowała o dwustronnych rozmowach Poroszenki z Putinem od października 2014 roku, jednak, jak zaznacza, "od czasu do czasu miały one miejsce".

Tzw. drugie porozumienie mińskie zostało wynegocjowane w lutym 2015 roku przez przywódców Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji podczas rozmów w stolicy Białorusi. Jest ono podstawą procesu pokojowego, który często oceniany jest jako nieskuteczny, gdyż jego główne zapisy nie są realizowane.

mg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej