SOR: O tym, czym jest lokalna ojczyzna

Jak powstaje społeczeństwo obywatelskie wokół regionu – miejsca urodzenia, zamieszkania? Jak regionalizm wpisuje się w pojęcie patriotyzmu? O tym w audycji Społeczeństwo Obywatelskie: Reaktywacja mówili ks. prof. Henryk Skorowski i ks. dr Krzysztof Niegowski, przedstawiciele Międzynarodowego Centrum Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego UKSW, a także Franciszek Płóciennik, prezes Fundacji Dialogu Kultur i Religii.

2018-02-20, 21:00

SOR: O tym, czym jest lokalna ojczyzna
Ratusz w Sędziszowie Małopolskim/Zdjęcie ilustracyjne. Foto: wikipedia.org/public domain

Posłuchaj

20.02.18 SOR: O tym, czym jest lokalna ojczyzna
+
Dodaj do playlisty

Ks. prof. Henryk Skorowski wskazywał w Polskim Radiu 24, że obecnie ścierają się dwie tendencje, które wydają się stać w sprzeczności. – Pierwsza z nich to globalizacja, czyli integracja. Z drugiej strony, okazuje się, że remedium na źle pojmowaną integrację - a mamy z nią do czynienia, gdy nie mówimy o jedności różnorodności, a o ujednoliceniu - jest dążenie do lokalności, regionalizmu – podkreślał ekspert.

Według ks. prof. Henryka Skorowskiegopojęcie „ojczyzny” należy rozpatrywać w trzech wymiarach. Jak wskazywał, jednym z nich jest „ojczyzna lokalna, miejsce urodzenia”. – To mogą być np. Kaszuby (…). Człowiek musi mieć poczucie tożsamości, a ono kształtuje się przez kształtowanie przynależności do jakiejś przestrzeni społeczno-kulturowej – wyjaśniał.  

Więcej w całej rozmowie, której gośćmi byli również Franciszek Płóciennik i ks. dr Krzysztof Niegowski.

Gospodarzem programu był Maciej Woźniakiewicz.

Polskie Radio 24/zz

___________________

Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 20.02.18

Godzina emisji: 20.35


Polecane

Wróć do strony głównej