Renta rodzinna - jak się o nią starać i komu przysługuje?
Dziś w audycji z cyklu "ZUS dla Ciebie" mówiliśmy o zasadach przyznawania renty rodzinnej. Takie świadczenie przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby zmarłej, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty.
2018-02-21, 08:24
Posłuchaj
Wiesława Lempska z ZUS mówi, że rentę rodzinną mogą otrzymać dzieci zmarłego do 16. roku życia. Po ukończeniu tego wieku renta nadal będzie im przysługiwać, ale pod warunkiem, że będą się uczyć. Świadczenie może być wypłacane do 25. roku życia lub do końca ostatniego roku nauki.
Rentę rodzinną mogą otrzymać też małżonkowie zmarłego, jednak są tu pewne obostrzenia. Jak mówi Wiesława Lempska, wdowiec lub wdowa musi spełnić pewne warunki.
- Jeżeli w chwili śmierci męża kobieta ukończyła 50 lat lub była niezdolna do pracy, albo wychowuje jedno z dzieci - wnuków rodzeństwa, to wdowa ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli 50 lat ukończy w ciągu 5 lat od śmierci męża - wyjaśnia ekspertka ZUS.
Przepisy dotyczące wdowy stosuje się odpowiednio do wdowca.
REKLAMA
Co będzie po rozwodzie?
Jedna z naszych słuchaczek zapytała nas, czy po rozwodzie zachowa prawo do renty rodzinnej po mężu. Wiesława Lempska wyjaśnia, że rozwiedziona kobieta musi spełnić omówione wcześniej warunki, a dodatkowo mieć prawo do alimentów, ustalone przez sąd. Ponadto, rozwiedziona kobieta, która nie ma wyroku sądowego ani ugody sądowej, może ubiegać się o rentę rodzinną, jeżeli jest w stanie udowodnić, że istniał między małżonkami obowiązek alimentacyjny w mocy prawa.
Wysokość renty uzależniona jest od liczby osób, które są uprawnione do jej pobierania i wynosi od 85 do 95 procent wysokości świadczenia, jakie pobierała zmarła osoba.
Więcej informacji na temat renty rodzinnej znaleźć można na stronie www.zus.pl.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Justyna Golonko, md
REKLAMA
REKLAMA