Pisanie o himalaistach jest trudne? "To jak wspinanie się na ośmiotysięcznik nago”
Himalaiści rzadko bywają celebrytami, o których media piszą nieustannie. Gdy ruszają na wyprawę, czasami robi się "bardziej gorąco”, ale i tak ich pasja dla wielu pozostaje niezrozumiała. Warto wtedy sięgać po książki, po góry książek o podbojach gór, w tym po te autorstwa Bernadette McDonald.
2018-03-08, 11:04
Powiązany Artykuł
Spod zamarzniętych powiek. Adam Bielecki: nie uważam, aby himalaizm miał jakiś głęboki sens
Na festiwalach górskich, spotkaniach z himalaistami, wspinaczami, kierownikami wypraw, na pokazach filmów górskich zawsze są tłumy. Bo świat gór jest fascynujący i warto się o tym przekonać. Po co chodzą w te góry? Jak to wszystko się organizuje, dlaczego tylu jedzie na wyprawę, a tylko dwóch, albo jeden staje na szczycie? Po co wchodzą na 7400 m n.p.m., a potem schodzą do bazy, zamiast iść w górę? Dlaczego jeden nigdy nie gada z mediami, a inny wręcz przeciwnie bardzo chętnie? Dlaczego nie chciał odebrać prestiżowej nagrody, ale po latach w końcu uległ? Co przeżywa himalaista bez butli z tlenem, gdy stoi pod szczytem ośmiotysięcznika w kolejce, a przed nim jest niezły tłumek, ale "na tlenie”? Góry książek, wiele opowieści, wielu autorów - to kopalnia wiedzy.
Bernadette McDonald, urodzona w Kanadzie pisarka i autorka wielu książek, która od wielu lat opisuje "polskich lodowych wojowników”.
PolskieRadio.pl
Pisała już o złotej erze polskiego himalaizmu i o polskiej dominacji w Himalajach w latach 70. i 80. To kanadyjka namówiła też na zwierzenia Wojtka Kurtykę, laureata Złotego Czekana za całokształt dokonań wspinaczkowych, którego przejście Świetlistej Ściany Gasherbruma IV zostało uznane za jedno z najważniejszych dokonań XX wieku. Partnerami wspinaczkowymi Kurtyki były alpejskie legendy swoich czasów: polski himalaista Jerzy Kukuczka, szwajcarski przewodnik górski Erhard Loretan czy brytyjski alpinista Alex MacIntyre. Bernadette w poruszającej opowieść o wybitnym, ale i skomplikowanym indywidualiście, pokazała człowieka konsekwentnie przez całe życie unikał rozgłosu. Aż do teraz.
REKLAMA
Czy Bernadette McDonald napisze kolejną historię o młodych i tych starszych polskich himalajskich wilkach? Ostatnie wydarzenia związane z akcją na Nanga Parbat i wyprawą na K2 być może pisarkę do tego zachęcą.
Aneta Hołówek, PolskieRadio.pl
REKLAMA