Komu przysługuje zwrot podatku?
Po dokonaniu rozliczeń rocznych z fiskusem - niektórzy podatnicy mogą dostać zwrot nadpłaconych podatków. W jakich sytuacjach - wyjaśniał Dariusz Michał Malinowski z Krajowej Rady Doradców Podatkowych.
2018-03-20, 11:18
Posłuchaj
Ekspert mówił, że zwrot podatku wynika z nadpłaconych w trakcie roku podatkowego zaliczek. Jeśli natomiast chodzi o przychody ze stosunku pracy, z działalności wykonywanej osobiście, to najczęściej nadpłacony podatek wyniknie dopiero z nadpłaconych ulg.
Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy z Kancelarii Chmieliński i Żemantowski przypomniała, że na zwroty mogą liczyć osoby mające przychody ze stosunku pracy, które rozliczają się wspólnie z małżonkiem.
- Jeżeli małżonek osiąga niższe dochody niż podatnik albo w ogóle nie pracuje, to w zeznaniu rocznym podatnik rozliczający się z małżonkiem wykaże nadpłatę podatku. Taka nadpłata może się pojawić także w przypadku skorzystania z ulgi na dziecko, gdyż odliczenie z tytułu tej ulgi w ciągu roku nie występuje - tłumaczyła.
Zwrot też dla przedsiębiorców
Są też sytuacje, kiedy zwrotu nadpłaconych podatków mogą się spodziewać przedsiębiorcy. Jak mówiła Dominika Dragan-Berestecka, może się to stać w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie uwzględnił jakiś kosztów uzyskania przychodu przy obliczanu zaliczki, ale też na przykład przy roliczaniu się z małżonkiem czy dzieckiem.
Kwota nadpłaty powinna być zwrócona w terminie do 3 miesięcy od daty sporządzenia zeznania podatkowego. Z ubiegłorocznych badań wynikało, że Polacy czekali na zwrot nadpłaconego podatku dochodowego średnio od 23 do 52 dni. I chociażby dlatego warto nasz PIT wypełnić i wysłać jak najszybciej, a nie czekać do 30 kwietnia
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Elżbieta Mamos, md
REKLAMA
REKLAMA