Zofia Kossak. „Apelowała o ratowanie Żydów, narażała życie”

Bogoojczyźniana matka-polka, autorka książek historycznych dla młodzieży, antysemitka - takie myślowe kalki przylgnęły do Zofii Kossak-Szczuckiej. Rzeczywiście napisała wiele książek i wypowiadała się niekiedy w sposób, który można uznać za antysemicki, ale była także współtwórczynią - wraz z Wandą Krahelską - Rady Pomocy Żydom Żegota. O jej działalności opowiadała w Polskim Radiu 24 Joanna Jurgała-Jureczka – autorka m.in. książki „Zofia Kossak. Opowieść biograficzna”.

2018-04-02, 15:38

Zofia Kossak. „Apelowała o ratowanie Żydów, narażała życie”
Zofia Kossak. Foto: wikipedia.org/public domain

Posłuchaj

2.04.18 Joanna Jurgała-Jureczka o Zofii Kossak.
+
Dodaj do playlisty

Mówiąc o Żegocie zwykle wspomina się o Irenie Sendlerowej, Władysławie Bartoszewskim, a zapomina o osobie, która dała temu przedsięwzięciu pierwszy impuls – Zofii Kossak.

Jak podkreśliła Joanna Jurgała-Jureczka, Zosia Kossak założyła Żegotę narażając siebie i swoje dzieci. - Jej dzieci - Witold i Anna – wyprowadzały z getta Żydów, za co groziła natychmiastowa śmierć. Mimo to, Zofia Kossak robiła to. Organizowała dokumenty, pieniądze – wyliczała Jurgała-Jureczka.

Jak podkreśliła, Zofia Kossak już w pierwszych latach okupacji wiedziała o sytuacjach, w których Polacy denuncjowali Żydów i piętnowała to w prasie podziemnej.

- Pisała o księdzu, który powiedział, gdzie ukrywają się Żydzi i o sytuacjach takich, jakie dokonywały się w Jedwabnem. Mówiła do Polaków, że nie mogą mieć czystego sumienia, jeśli robią coś takiego choć pisała też, że były to marginalne przypadki – mówiła autorka jej biografii.

REKLAMA

Jurgała -Jureczka dodała też, że gdy zaczął się Holokaust, Zofia Kossak-Szczucka redagowała „Protest” – ulotkę kolportowaną w prasie podziemnej, w której apelowała o natychmiastowe ratowanie Żydów. - Dla niej liczył się przede wszystkim człowiek. Nigdy nie wiązała się z żadna opcją polityczną – podsumowała.

Zofia Kossak była córką Tadeusza Kossaka - brata bliźniaka Wojciecha, siostrą stryjeczną satyryczki Magdaleny Samozwaniec, poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i malarza Jerzego Kossaka oraz wnuczką Juliusza Kossaka.

Jej debiutem była przetłumaczona na wiele języków Pożoga z 1922. Napisała także m.in. „Krzyżowców”, „Króla trędowatego”, „Bez oręża” i „Złotą wolność”.

REKLAMA

Aresztowana w 1943 roku przez gestapo i wywieziona do KL Auschwitz-Birkenau, w 1944 została przewieziona do Warszawy, na Pawiak, i skazana na śmierć. Dzięki staraniom władz podziemia została uwolniona w końcu lipca. Wzięła czynny udział w Powstaniu Warszawskim.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Małgorzata Łopińska.

Polskie Radio 24/pr

REKLAMA

____________________ 

Gorący Temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 2.04.18

Godzina emisji: 15:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej